Powiat radomszczański - Zabytki architektury

Strony

Bazylika Matki Bożej w Gidlach – kościół klasztorny Dominikanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach wybudowany w latach 1640-1655, wczesnobarokowy. Wnętrze bogato dekorowane, wyposażenie XVIII wiek, m.in.
Dwór Siemieńskich w Żytnie – zabytkowy dwór w Żytnie w powiecie radomszczańskim. Wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego pod nr 751 z datą z 27 grudnia 1967 roku.
Radomsko, Gabriela Narutowicza 1
Telefon: +48 44 6850076
Ratusz w Radomsku - budynek został wzniesiony w 1859 w stylu eklektycznym z dwiema wieżami w narożnikach. Był on drugim radomszczańskim ratuszem. Pierwszy z nich -mieszczący się w centrum rynku- uległ stopniowemu popadnięciu w ruinę, przez co postanowiono go rozebrać.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Wielgomłynach – parafia rzymskokatolicka w Kodrąbiu. Należy do Dekanatu Kodrąb archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w XII wieku. Parafię prowadzą ojcowie Paulini.
Radomsko, Narutowicza 2
Kolegiata św. Lamberta w Radomsku – kościół wybudowany w latach 1869–1876 w stylu neobarokowym pod nadzorem Konstantego Wojciechowskiego. Posiada trzy wieże od frontu. Prezbiterium i nawa główna posiadają 11 okien.
Kościół św. Mikołaja BW w Maluszynie – rzymskokatolicki kościół parafialny parafii pod tym samym wezwaniem znajdujący się w Maluszynie w województwie łódzkim. Kościół zlokalizowany jest w centrum wsi, na wysokiej skarpie nad lewym brzegiem Pilicy.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomsku – zabytkowy kościół Franciszkanów mieszczący się w Radomsku, w województwie łódzkim.
Radomsko, Krakowska 41
Kościół Świętej Marii Magdaleny w Radomsku - murowano-drewniany kościół parafialny w mieście Radomsko, w województwie łódzkim. Mieści się przy ulicy Krakowskiej.
Kodrąb, Armii Ludowej 39
Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej w Kodrąbiu – parafia rzymskokatolicka w Kodrąbiu. Należy do Dekanatu Kodrąb archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona przed 1401 rokiem. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Kościół pw. św. Rocha w Radomsku – kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii św. Rocha w Radomsku.
Kamieńsk, Plac Wolności 10
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Gorzkowice archidiecezji częstochowskiej. Jedyny rejestrowany zabytek miasta.
Przedbórz, Kościelna 1
Kościół świętego Aleksego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu przedborskiego diecezji radomskiej.

Strony