Powiat policki - Przyroda

Strony

Jezioro Samotne - słodkowodne, antropogeniczne jezioro położone na Międzyodrzu, naprzeciw wsi Siadło Dolne, w pobliżu autostrady A6, na terenie powiatu gryfińskiego.
Rezerwat przyrody "Kurowskie Błota" - faunistyczny, o powierzchni 98,43 ha, utworzony 20 października 1965, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w północnej części Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, 8 km na południe od centrum Szczecina.
Wielecka Góra – najwyższy punkt Wzgórz Warszewskich o wysokości 130,9 m n.p.m. Znajduje się w rejonie dawnej, nieistniejącej obecnie, wsi Goślice (gmina Police), tuż przy północnej granicy Szczecina. Wzniesienie jest porośnięte lasem (Puszcza Wkrzańska).
Bagno Pilchowskie, także Jezioro Pilchowskie (niem. Polchower See) – wysychające i porastające szuwarami jezioro położone ok. 1 km na zachód od wsi Pilchowo w powiecie polickim. Na arkuszu mapy katastralnej Pomorza Szwedzkiego z roku 1692 dotyczącego Pilchowa jezioro ma długość ok.
Jezioro Myśliborskie Małe także Jezioro Małomyśliborskie (do 1945 niem. Kleiner Mūtzelburger See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, gminie Nowe Warpno, powiecie polickim, w miejscowości Myślibórz Wielki, blisko granicy polsko-niemieckiej.
Karpino (do 1945 niem. Karpiner See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, gminie Police, ok. 300 m na zachód od osady Karpin i ok. 13 km na północny zachód od centrum Polic. Nazwę jeziora Karpino wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku .
Młyńska Góra - wzgórze (65 m n.p.m.) we wschodniej części Wału Stobniańskiego, na południe od Siadła Dolnego (Gmina Kołbaskowo). Kształt kopulasty, część południowa i centralna porośnięta różnogatunkowym drzewostanem, część północna przekształcona przez człowieka i zajęta częściowo pod zabudowę.
Czarny Staw (niem. Schwarzer See) – wysychające jeziorko leśne, położone kilometr na północ od wsi Witorza oraz 2,5 km na zachód od wsi Tatynia w powiecie polickim. Nazwa polska obowiązuje od 1945 i jest dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej Schwarzer See (Schwarz – czarny, See – jezioro).
Bartoszewo - jezioro położone w Bartoszewie (powiat policki), w odległości 11,5 km na północny zachód od centrum Szczecina, w zlewni rzeki Gunicy.
Komorze Góry (do 1945 niem. Kammer Berge) – zalesione pasmo wydm śródlądowych o wysokości do 41 m n.p.m. w Puszczy Wkrzańskiej pomiędzy Starym Leśnem a Tanowem, po wschodniej stronie drogi Pilchowo-Tanowo. Do 1945 r. przy tej drodze funkcjonowała leśniczówka Vorheide Försterei.
Piaski (do 1945 niem. Gross Pätsch See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, położone na Równinie Wkrzańskiej, w gminie Nowe Warpno, w okolicach Piaskowej Góry (37 m n.p.m.), dużej wydmy, i szlaku czerwonego Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka.
Czarcie Bagno (do 1945 niem. Teufels Teich) – gęsto zarośnięte roślinnością bagno, położone przy północnej granicy miasta Szczecina i gminy Police w Puszczy Wkrzańskiej, na zachód od dawnej wsi Goślice.
Goślicki Staw - niewielki staw w pobliżu nieistniejącej osady Goślice na Wieleckiej Górze.
Dąb Bogusława X – dąb szypułkowy (Quercus robur), pomnik przyrody o obwodzie pnia na wysokości 0,3 m wynoszącej 7,89 m (1,3 m - 6,80 m), średnicy korony 24 m, wysokości 28 m, położony w Puszczy Wkrzańskiej w województwie zachodniopomorskim, przy drodze Warszewo-Leśno Górne.
Lipka (niem. Lind See) – niewielkie, otoczone lasem, wysychające jeziorko, położone 0,7 km na północ od wsi Lubieszyn, po wschodniej stronie drogi Lubieszyn – Buk. W odległości 0,5 km na północ od jeziorka znajduje się opuszczona wieś Linki. Nazwa polska od 1945 r., jest kalką nazwy niem.
Piaszynko (do 1945 niem. Klein Pätsch See) – zarastające jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, położone na Równinie Wkrzańskiej, w gminie Police, w okolicach opuszczonej i rozebranej leśniczówki Kniężyce, i szlaku czerwonego Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka.
Stolsko (niem. Schlosssee) – niewielkie jezioro we wsi Stolec (powiat policki, województwo zachodniopomorskie) przecięte granicą polsko-niemiecką. Leży na Równinie Wkrzańskiej w Puszczy Wkrzańskiej.
Piaskowa Góra, faktycznie Piaskowe Góry (do 1945 niem. Pätsch Berge)– zalesione wzniesienia o charakterze wydmowym w lasach Puszczy Wkrzańskiej, o maksymalnej wysokości 37 m n.p.m. Nazwę Piaskowa Góra wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku.
Jezioro Kościńskie (niem. Köstiner See) – wysychające jezioro leśne, położone 1 km na północ od wsi Kościno oraz 0,5 km na wschód od granicy polsko-niemieckiej.
Rezerwat przyrody "Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem" - krajobrazowy, o powierzchni 4,19 ha, utworzony 23 stycznia 1973, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na stromej krawędzi doliny Odry będącej kulminacją Wału Stobniańskiego, po południowej stronie autostra

Strony