Powiat policki - Przyroda

Strony

Rezerwat przyrody "Kurowskie Błota" - faunistyczny, o powierzchni 98,43 ha, utworzony 20 października 1965, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w północnej części Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, 8 km na południe od centrum Szczecina.
Wielecka Góra – najwyższy punkt Wzgórz Warszewskich o wysokości 130,9 m n.p.m. Znajduje się w rejonie dawnej, nieistniejącej obecnie, wsi Goślice (gmina Police), tuż przy północnej granicy Szczecina. Wzniesienie jest porośnięte lasem (Puszcza Wkrzańska).
Jezioro Samotne - słodkowodne, antropogeniczne jezioro położone na Międzyodrzu, naprzeciw wsi Siadło Dolne, w pobliżu autostrady A6, na terenie powiatu gryfińskiego.
Bagno Pilchowskie, także Jezioro Pilchowskie (niem. Polchower See) – wysychające i porastające szuwarami jezioro położone ok. 1 km na zachód od wsi Pilchowo w powiecie polickim. Na arkuszu mapy katastralnej Pomorza Szwedzkiego z roku 1692 dotyczącego Pilchowa jezioro ma długość ok.
Jezioro Myśliborskie Małe także Jezioro Małomyśliborskie (do 1945 niem. Kleiner Mūtzelburger See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, gminie Nowe Warpno, powiecie polickim, w miejscowości Myślibórz Wielki, blisko granicy polsko-niemieckiej.
Karpino (do 1945 niem. Karpiner See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, gminie Police, ok. 300 m na zachód od osady Karpin i ok. 13 km na północny zachód od centrum Polic. Nazwę jeziora Karpino wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku .
Młyńska Góra - wzgórze (65 m n.p.m.) we wschodniej części Wału Stobniańskiego, na południe od Siadła Dolnego (Gmina Kołbaskowo). Kształt kopulasty, część południowa i centralna porośnięta różnogatunkowym drzewostanem, część północna przekształcona przez człowieka i zajęta częściowo pod zabudowę.
Bartoszewo - jezioro położone w Bartoszewie (powiat policki), w odległości 11,5 km na północny zachód od centrum Szczecina, w zlewni rzeki Gunicy.
Czarny Staw (niem. Schwarzer See) – wysychające jeziorko leśne, położone kilometr na północ od wsi Witorza oraz 2,5 km na zachód od wsi Tatynia w powiecie polickim. Nazwa polska obowiązuje od 1945 i jest dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej Schwarzer See (Schwarz – czarny, See – jezioro).
Komorze Góry (do 1945 niem. Kammer Berge) – zalesione pasmo wydm śródlądowych o wysokości do 41 m n.p.m. w Puszczy Wkrzańskiej pomiędzy Starym Leśnem a Tanowem, po wschodniej stronie drogi Pilchowo-Tanowo. Do 1945 r. przy tej drodze funkcjonowała leśniczówka Vorheide Försterei.
Dąb Bogusława X – dąb szypułkowy (Quercus robur), pomnik przyrody o obwodzie pnia na wysokości 0,3 m wynoszącej 7,89 m (1,3 m - 6,80 m), średnicy korony 24 m, wysokości 28 m, położony w Puszczy Wkrzańskiej w województwie zachodniopomorskim, przy drodze Warszewo-Leśno Górne.
Piaski (do 1945 niem. Gross Pätsch See) – jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, położone na Równinie Wkrzańskiej, w gminie Nowe Warpno, w okolicach Piaskowej Góry (37 m n.p.m.), dużej wydmy, i szlaku czerwonego Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka.
Czarcie Bagno (do 1945 niem. Teufels Teich) – gęsto zarośnięte roślinnością bagno, położone przy północnej granicy miasta Szczecina i gminy Police w Puszczy Wkrzańskiej, na zachód od dawnej wsi Goślice.
Goślicki Staw - niewielki staw w pobliżu nieistniejącej osady Goślice na Wieleckiej Górze.
Piaszynko (do 1945 niem. Klein Pätsch See) – zarastające jezioro śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej, położone na Równinie Wkrzańskiej, w gminie Police, w okolicach opuszczonej i rozebranej leśniczówki Kniężyce, i szlaku czerwonego Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka.
Lipka (niem. Lind See) – niewielkie, otoczone lasem, wysychające jeziorko, położone 0,7 km na północ od wsi Lubieszyn, po wschodniej stronie drogi Lubieszyn – Buk. W odległości 0,5 km na północ od jeziorka znajduje się opuszczona wieś Linki. Nazwa polska od 1945 r., jest kalką nazwy niem.
Piaskowa Góra, faktycznie Piaskowe Góry (do 1945 niem. Pätsch Berge)– zalesione wzniesienia o charakterze wydmowym w lasach Puszczy Wkrzańskiej, o maksymalnej wysokości 37 m n.p.m. Nazwę Piaskowa Góra wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku.
Stolsko (niem. Schlosssee) – niewielkie jezioro we wsi Stolec (powiat policki, województwo zachodniopomorskie) przecięte granicą polsko-niemiecką. Leży na Równinie Wkrzańskiej w Puszczy Wkrzańskiej.
Rezerwat przyrody "Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem" - krajobrazowy, o powierzchni 4,19 ha, utworzony 23 stycznia 1973, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na stromej krawędzi doliny Odry będącej kulminacją Wału Stobniańskiego, po południowej stronie autostra
Jezioro Kościńskie (niem. Köstiner See) – wysychające jezioro leśne, położone 1 km na północ od wsi Kościno oraz 0,5 km na wschód od granicy polsko-niemieckiej.

Strony