Powiat opolski - Zabytki architektury

Strony

Zamek w Niemodlinie – późnorenesansowa budowla, rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Po 1740 późnobarokowy pałac.
Kościół św. Anny – rzymskokatolicka, drewniana świątynia znajdująca się w Czarnowąsach w powiecie opolskim. Jest to kościół filialny, który należy do parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach. Obecny kościół jest rekonstrukcją oryginalnego, który spłonął w 2005 roku.
Kościół Bożego Ciała i św. Norberta – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy placu Kościelnym 3 w Czarnowąsach. Świątynia należy do parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach w dekanacie Siołkowice, diecezji opolskiej.
Kościół w Bierdzanach – zabytkowa świątynia drewniana pod wezwaniem św. Jadwigi. Kościół powstał w 1711 (datę wyryto na jednym z kamieni podmurówki) na miejscu starszego pod wezwaniem św. Walentego, wzmiankowanego już w 1410. Znajduje się w centrum Bierdzan, otoczony dębami.
Zamek w Prószkowie – zamek (przez niektórych historyków uważany za pałac), znajdujący się w mieście Prószków w województwie opolskim.
Kościół pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szydłowcu Śląskim – kościół filialny należący do parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie, w Dekanacie Niemodlin.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ulicy Opolskiej 4 w Dobrzeniu Wielkim. Świątynia należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim w dekanacie Siołkowice, diecezji opolskiej.
Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim - drewniana, zabytkowa świątynia znajdująca się na cmentarzu w północnej części wsi. Otoczona jest starodrzewiem oraz ceglanym murem. Należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół filialny w Karczowie. Kościół należy do parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie w dekanacie Niemodlin, diecezji opolskiej.
Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Dąbrowie – zabytkowa świątynia jednonawowa w stylu późno-renesansowym.
Ochodze, Myśliwska 10
Kościół św. Marcina w Ochodzach to zabytkowa, drewniana świątynia z XVII wieku. Do 1941 stał w Komprachcicach.
Chróścina, Kościelna 2
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ulicy Kościelnej 2 w Chróścinie Opolskiej. Świątynia należy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej w dekanacie Prószków, diecezji opolskiej.
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skarbiszowie - w miejscowości Skarbiszów w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Dąbrowa. Kościół filialny należący do parafii pod wezwaniem św. Floriana w Naroku w Dekanacie Opole-Szczepanowice, w Diecezji Opolskiej.

Strony