Powiat olsztyński - Zabytki architektury

Strony

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie – istnieje tu od XVI w. kult związany z Matką Boską i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem.
Dobre Miasto, Orła Białego 30
Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście – kościół rzymskokatolicki w Dobrym Mieście. Druga co do wielkości świątynia Warmii; tytuł Bazyliki Mniejszej (19 maja 1989).
Zamek krzyżacki w Olsztynku – położony na wzniesieniu, mieści się przy ulicy Zamkowej.
Kościół błogosławionej Karoliny Kózkówny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biskupiec Reszelski archidiecezji warmińskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.
Barczewo, Plac Ratuszowy 1
Ratusz w Barczewie – budynek mieści się w centrum miasta w środku dawnego rynku, w miejscu, gdzie niegdyś stała studnia miejska. Został wybudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim na planie prostokąta.
Pałac w Smolajnach (Pałac letni biskupów warmińskich) (niem. Sommerschloss der Bischöfe von Ermland) – pałac wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Smolajny w gminie Dobre Miasto w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Ratusz w Olsztynku – obecna budowla została wybudowana na początku XX wieku na fundamentach starej budowli. Jest to eklektyczny, dwukondygnacyjny budynek, zbudowany na rzucie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem z czerwonej dachówki. Ściany zakończone są wydatnym gzymsem koronującym.
Barczewo, Feliksa Nowowiejskiego 9
Zamek w Barczewie – nieistniejący już zamek biskupi, który znajdował się w Barczewie.
Jonkowo, Księdza Hanowskiego 30
Kościół św. Jana Chrzciciela w Jonkowie – w wyniku licznych zmian w trakcie kolejnych remontów dawny, jednolity charakter świątyni został zatarty. Widoczne są elementy późnogotyckie, renesansowe, barokowe i neogotyckie.
Parafia Świętego Mikołaja w Sząbruku - parafia rzymskokatolicka we wsi Sząbruk, w gminie Gietrzwałd, w powiecie olsztyńskim. Należy do dekanatu Olsztyn III - Gutkowo archidiecezji warmińskiej. Powstała w 1 połowie XIV wieku.

Strony