Powiat oleski - Zabytki architektury

Strony

Ratusz w Oleśnie – budynek wybudowany w latach 1820-1821 na miejscu dawnej budowli z XVII wieku. Położony w narożniku przy wschodniej pierzei rynku. Spalony w 1945 roku, zrekonstruowany (bez wieżyczki). Piwnice posiadają sklepienie łuku obniżonego.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej – rzymskokatolicka, drewniana świątynia znajdująca się w Biskupicach w gminie Radłów, powiecie oleskim. Kościół należy do dekanatu Gorzów Śląski w diecezji opolskiej.
Dobrodzień, Księdza Gładysza
Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu - zabytkowa drewniana świątynia, funkcjonująca obecnie jako kościół cmentarny.
Kościół św. Franciszka z Asyżu – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Borkach Wielkich (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Dobrodzień, Księdza Gładysza 22
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ul. ks. Jana Gładysza 22 w Dobrodzieniu. Kościół należy do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu w dekanacie Dobrodzień diecezji opolskiej.
Kościół św. Anny - rzymskokatolicki Kościół filialny położony około 2 km od centrum Olesna przy drodze na Wieluń. Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Kościół Świętych Marcina i Bartłomieja ‒ rzymskokatolicka, zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Borkach Wielkich, (gmina Olesno). Jest kościołem filialnym parafii św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich.
Kościół św. Marcina w Żytniowie - drewniany kościół parafialny parafii św. Marcina w Żytniowie.
Kościół św. Marii Magdaleny – zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Boroszowie w gminie Olesno, powiat Olesno, województwo opolskie. Kościół należy do parafii św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka w Biskupicach.
Kościół św. Rocha w Grodzisku - drewniana, zabytkowa świątynia znajdująca się w powiecie oleskim. Jest kościołem filialnym parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Największe uroczystości odbywają się tutaj w dniu święta patrona (16 sierpnia).
Kościół św. Jacka – rzymskokatolicki kościół parafialny położony we wsi Biskupice (gmina Radłów). Kościół należy do parafii św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka w Biskupicach w dekanacie Gorzów Śląski w diecezji opolskiej.
Dobrodzień, Plac Wolności 4
Kościół św. Marii Magdaleny – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy pl. Wolności 4 w Dobrodzieniu. Kościół należy do parafii św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu w dekanacie Dobrodzień diecezji opolskiej.
Kościół Trójcy Przenajświętszej - drewniana, rzymskokatolicki, zabytkowa świątynia znajdująca się w Jaworznie w powiecie oleskim. Kościół należy do parafii Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie w dekanacie krzepickim, archidiecezji częstochowskiej.
Olesno, Jana Pieloka 10
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w miejscowości Olesno (gmina Olesno). Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Kościół św. Mikołaja i Matki Boskiej Częstochowskiej – rzymskokatolicka, zabytkowa, drewniana świątynia, znajdująca się w miejscowości Goła (gmina Gorzów Śląski).
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny położony we wsi Zębowice (gmina Zębowice). Kościół należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Zębowicach w dekanacie Dobrodzień (diecezja opolska).
Drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego – rzymskokatolicki kościół filialny, położony w Sowczycach (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Nawiedzenia NMP w Łomnicy w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Łomnica, Józefa Lompy 13
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Łomnicy (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Nawiedzenia NMP w Łomnicy w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.

Strony