Powiat międzyrzecki - Zabytki architektury

Strony

Zamek w Międzyrzeczu – otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy.
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej – sanktuarium maryjne Ziem Zachodnich w miejscowości Rokitno w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ratusz w Międzyrzeczu – budynek wzniesiony mocą przywileju Stefana Batorego z 1581 roku, utrzymany w stylu klasycystycznym z neogotyckim hełmem wieży zegarowej zwieńczonym polskim orłem i gwiazdą napoleońską. Obecny wygląd pochodzi z 1813 r., gdy ratusz odbudowano po pożarze.
Ratusz w Skwierzynie – neorenesansowy budynek z pierwszej połowy XIX wieku; wybudowany na miejscu wcześniejszej, szesnastowiecznej konstrukcji. Odbudowany po wielkim pożarze z 21 września 1821 roku (dzień św. Mateusza), uroczyście oddany do użytku 15 października 1841 roku.
Kościół Świętego Zbawiciela w Skwierzynie - świątynia wzniesiona w latach 1847-1854, jako zbór ewangelicki. Pierwotnie służyła protestanckim mieszkańcom miasta, przede wszystkim narodowości niemieckiej.
Osiecko, Wesoła 11
Parafia Greckokatolicka Św. Mikołaja w Osiecku – parafia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Osiecku. Parafia należy do eparchii wrocławsko-gdańskiej i znajduje się na terenie dekanatu zielonogórskiego. Proboszczem jest ksiądz Jurij Bojcheniuk.
Wieża ciśnień w Międzyrzeczu - wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Staszica w Międzyrzeczu.
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Brójcach − rzymskokatolicki kościół parafialny w Brójcach, w gminie Trzciel, w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim. Mieści się przy ulicy Polnej. Należy do dekanatu Babimost.
Kościół Świętego Mikołaja w Skwierzynie jest świątynią rzymskokatolicką zbudowaną w XIX wieku. Część jej murów jest jednak o wiele starsza, pochodzi z XV, a nawet z XIII wieku. Jest to kościół parafialny.
Parafia Trójcy Świętej w Przytocznej – parafia rzymskokatolicka, położona w dekanacie Rokitno, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana w 1755. Mieści się przy ulicy Jeziornej.
Międzyrzecz, Księdza Piotra Skargi 2
Synagoga w Międzyrzeczu – synagoga znajdująca się w Międzyrzeczu przy dzisiejszej ulicy Piotra Skargi 4, dawniej zwanej Żydowską.
Międzyrzecz, Poznańska 109
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Międzyrzeczu – rzymskokatolicki kościół filialny położony na terenie szpitala psychiatrycznego w Obrzycach – dzielnicy Międzyrzecza, w województwie lubuskim. Należy do parafii Miłosierdzia Bożego w Bobowicku i dekanatu Pszczew diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Kościół filialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, wzniesiono w konstrukcji zrębowej - szachulcowej w latach 1692-1693. W XVIII w. istniejące ściany obudowano konstrukcją ryglową. W połowie XIX w. dobudowano zakrystię. Wyposażenie kościoła pochodzi częściowo z XVIII w.

Strony