Powiat lubiński - Religia

Strony

Lubin, Plac Świętej Barbary 3
Parafia św. Barbary w Lubinie – rzymskokatolicka parafia znajdująca w Lubinie, należąca do diecezji legnickiej i dekanatu Lubin Zachód.
Lubin, Mikołaja Pruzi 7
Kaplica zamkowa w Lubinie - usytuowana jest przy ul. Mikołaja Pruzi na Wzgórzu Zamkowym. Kaplica to jedyny element pozostały po średniowiecznej zabudowie zamkowej. Data w tympanonie - 1349 - określa czas budowy. W XIV w. miała 3 ołtarze.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie - usytuowany na wzgórzu nieopodal skrzyżowania ulic Stary Lubin i Chocianowskiej. Pełniący niegdyś funkcję świątyni cmentarnej kościół powstał w 1683 r. w okresie kontrreformacji związanej z przejściem Lubina we władanie Habsburgów.
Lubin, Piastowska 7
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie - usytuowany u zbiegu ulic Piastowskiej i Bolesława Chrobrego, w południowo - wschodniej części rynku. Jest to neogotycka świątynia, wybudowana na miejscu ufundowanej przez lubińskich szewców kaplicy Świętego Mikołaja z XV wieku.
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zimnej Wodzie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie – kościół parafialny parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, w dekanacie Lubin Wschód należącym do diecezji legnickiej.
Rudna, Głucha 5
Cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Kościelnej.
Ścinawa, Wincentego Witosa
Cmentarz żydowski w Ścinawie – znajduje się przy ulicy Witosa. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1845 roku. Ostatnie pochówki pochodzą z lat 30. XX wieku. Nekropolia zajmuje powierzchnię 0,19 ha, nagrobki są pogrupowane w siedmiu rzędach. Inskrypcje są hebrajskie bądź mieszane, hebrajsko-niemieckie.
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lubinie – cerkiew greckokatolicka w Lubinie. Jej budowę rozpoczęto w 2006, zakończono w 2008. Mieści się przy ulicy Parkowej. Jest to świątynia dwukopułowa. Wewnątrz miesci sie współczesny ikonostas.
Ścinawa, Plac Kościelny 1
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie znajduje się w dekanacie ścinawskim w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Bogdan Kaczorowski.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubinie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni – parafia w rzymskokatolicka w dekanacie Ścinawa, diecezji legnickiej.
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Górzynie – kamienno-ceglana świątynia pochodząca z ok. XV wieku, przebudowana w XIX wieku. Znajduje się w Górzynie w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna. Kościół podlega rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła w Olszanach.
Parafia św. Michała Archanioła w Olszanach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Ścinawa, diecezji legnickiej. W parafii znajdują się 3 zabytkowe kościoły: kościół św. Michała Archanioła w Olszanach, kościół św. Wawrzyńca w Przychowej i kościół św. Michała Archanioła w Górzynie (obecnie w ruinie).
Kościół w Siedlcach – gotycko-barokowy kościół w Siedlcach w Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Kościół położony jest we wsi Siedlce w południowo-zachodniej Polsce w północno-wschodniej części Wysoczyzny Lubińskiej, około 7 km na wschód od Lubina.
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku znajduje się w dekanacie lubińskim zachodnim w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Kazimierz Rapacz. Obsługiwana przez księży salezjanów. Erygowana w 1981. Mieści się pod numerem 86a.
Lubin, Hugona Kołłątaja 4
Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie - usytuowany przy ul. Kołłątaja w południowo - wschodniej części Rynku.

Strony