Powiat lubański - Religia

Strony

Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Główna 8
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Marian Balcewicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1945. Obejmuje północno-zachodnią część miasta - Czerniawę-Zdrój.
Lubań, Szymanowskiego 1
Parafia pw. Trójcy Świętej w Lubaniu znajduje się w dekanacie Lubańskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jan Lombarski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1320. Mieści się przy ulicy Szymanowskiego.
Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Franciszek Molski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1946. Obejmuje miasto oraz wsie Krobica i Orłowice.
Parafia św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Gryfów Śląski w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. mgr Jan Nowak. Erygowana w 1972.
Parafia św. Mikołaja w Henrykowie Lubańskim – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Lubań w diecezji legnickiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1669.
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudzicy – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Lubań w diecezji legnickiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1601.
Parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Pisarzowicach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Lubań w diecezji legnickiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1993.
Lubań, Henryka Pobożnego 1
Kościół ewangelicki Marii Panny w Lubaniu – to najstarsza świątynia Lubania. Pierwsza informacja o niej pochodzi z 1384 roku. Została ona całkowicie zniszczona przez husytów w 1427 roku.
Lubań, Grunwaldzka 11
Synagoga w Lubaniu – zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku w Lubaniu, przy ulicy Grunwaldzkiej. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę. Obecnie w budynku synagogi znajdują się sklepy i mieszkania.
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Radogoszczy – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Lubań w diecezji legnickiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1993.

Strony