Powiat lidzbarski - Religia

Strony

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym – kościół pobernardyński i sanktuarium maryjne w Stoczku Klasztornym. Kościół w kształcie barokowej rotundy z I. połowy XVII wieku, rozbudowany 1708-1711, otoczony czworobokiem krużganków z narożnymi kaplicami.
Lidzbark Warmiński, Wysokiej Bramy 4/6
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się przy ulicy Wysoka Brama.
Orneta, Młynarska 1
Cerkiew bł. Emiliana Kowcza w Ornecie - cerkiew greckokatolicka. Od 1996 mieści się w adaptowanym budynku magazynowym z początku XX wieku, zlokalizowanym przy ulicy Młynarskiej. Świątynia posiada jedną kopułę. Wewnątrz mieści się współczesny ikonostas.
Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego w Lidzbarku Warmińskim - cerkiew greckokatolicka w Lidzbarku Warmińskim. Jest to nowoczesna świątynia, przebudowana w latach 1994-1998.
Orneta, Kościelna 3
Kościół świętego Jana Chrzciciela – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Orneta archidiecezji warmińskiej. Jeden z zabytków miasta.
Kościół św. Piotra i Pawła oraz Michała Archanioła (farny) w Lidzbarku Warmińskim. Od 2008 roku siedziba kapituły kolegiaty.
Orneta, Aleja Wojska Polskiego 10
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Ornecie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew mieści się przy Alei Wojska Polskiego.
Orneta, Mikołaja Kopernika 24
Synagoga w Ornecie – synagoga znajdująca się w Ornecie przy ulicy Mikołaja Kopernika 24. Synagoga została zbudowana w 1890 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przebudowano na dom mieszkalny.
Cmentarz żydowski w Lidzbarku Warmińskim – kirkut powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji. Obecnie nie ma nim żadnych elementów nagrobków. Miał powierzchnię 0,10 ha.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego– rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lidzbark Warmiński archidiecezji warmińskiej.
Parafia Świętej Małgorzaty w Rogiedlach – rzymskokatolicka parafia we wsi Rogiedle, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Świątki. Prowadzą ją Salezjanie. Została utworzona 8 lipca 1913.

Strony