Powiat krośnieński - Zabytki architektury

Gubin, Westerplatte 14
Ratusz w Gubinie - budowla została wzniesiona w zachodniej stronie rynku. Metryka założenia pochodzi z 1276 roku . Od strony wschodniej otrzymał w okresie późnogotyckim szczyt schodkowy z pilastrami o układzie blend .
Zamek w Krośnie Odrzańskim – zamek zbudowany najprawdopodobniej na początku XIII w. w czasach księcia Henryka Brodatego (relikty muru w części północnej) w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę, usytuowany w północno-wschodniej części starego miasta. W XVI w.
Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim – rzymskokatolicki kościół parafialny w Krośnie Odrzańskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Krosno Odrzańskie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Kościół Trójcy Świętej w Gubinie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Gubinie, w powiecie krośnieńskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Gubin diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mieści się przy ulicy Królewskiej.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Bobrowicach, w gminie Bobrowice, w powiecie krośnieńskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Krosno Odrzańskie.