Powiat krośnieński - Szczyty

Strony

Mogiła (606 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na zachód od Rymanowa-Zdroju. Na północno-zachodnim stoku góry, przy drodze zwanej Lubatowską można odnaleźć resztki dawnej karczmy.
Góra Winiarska – góra w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich, o wysokości 529 m n.p.m. Leży w uzdrowisku Iwonicz-Zdrój. Na stoku Winiarskiej wyciąg narciarski orczykowy.
Sucha Góra (611 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Iwonicza-Zdroju.
Królewska Góra – szczyt na Pogórzu Dynowskim o wysokości 554 m n.p.m. pokryty lasem bukowym. Na północno-wschodnim ramieniu góry znajduje się kilkanaście sztolni, w których dawniej wydobywano piaskowiec.
Zamczyska (568 m n.p.m.) - zwane Zamkową Górą wzniesienie w Beskidzie Niskim, we wschodniej części Wzgórz Rymanowskich. Zachodnie stoki schodzą do uzdrowiska Rymanów-Zdrój w dolinę Taboru, północno-zachodnie opadają w kierunku wsi Posada Górna.
Kopiec (635 m n.p.m.) – inna nazwa Szczob, wzniesienie w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Rymanowa-Zdroju. Szczyt góry jest zalesiony. Na północ stoki opadają w kierunku wsi Głębokie i Bartoszów.
Ściana Olzy – wychodnie fliszu karpackiego w przełomowym odcinku doliny Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej. Jest to największa w polskich Karpatach odkrywka łupków menilitowych. Bibliografia:
Pachanowa (dawniej: Pachnów; 512 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, w zachodniej części północnego łańcucha Wzgórz Rymanowskich.
Cergowa (inne nazwy: Cergowska Góra, Wielka Góra, 716 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego, na południowy wschód od Dukli. Posiada trzy wierzchołki: (od zachodu) 716 m n.p.m. (z żelaznym krzyżem), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Jej sylwetka góruje nad Duklą.
Łysówka (w użyciu także nazwa Przedziwna) – góra w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich, o wysokości wierzchołka 551 m n.p.m., leżąca w granicach administracyjnych Iwonicza-Zdroju, w południowo-zachodniej części miasta.
Bania Szklarska (695 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Niskim, w zachodniej części Gniazda Jawornika.
Sucha Góra (585 m n.p.m.) – wzniesienie na Pogórzu Dynowskim, na północ od Krosna. Na szczycie znajduje się wieża radiowo-telewizyjna RTCN Sucha Góra.
Piotruś (Płazyna, 727 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Niskim w paśmie Beskidu Dukielskiego, górujący nad przełomem Jasiołki. Na stokach Piotrusia odkryto jaskinie, bije tu także źródełko związane legendą ze św. Janem z Dukli. Piesze szlaki turystyczne:
Ostra (687 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Północne strome stoki opadają ku dolinie Jasiołki, która tworzy między Ostrą i Piotrusiem (728 m n.p.m.) przełom. Teren ten objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody "Przełom Jasiołki".
Ispak (482 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim,w paśmie Wzgórz Rymanowskich, na północ od centrum Iwonicza-Zdroju. Poprzednia nazwa Insbach, Inspak. Nazwa pochodzi od niemieckiego in bach – za potokiem. Góra jest zalesiona. Na szczycie triangul.
Przymiarki – grzbiet górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich.Grzbiet położony jest na wschód od górnej części Lubatowej i na zachód od Rymanowa-Zdroju. Południowe stoki schodzą do Bałucianki, północne do pól nieistniejącej wsi Wólka. Grzbiet ma trzy kulminacje.
Kamień nad Jaśliskami (też: Bieszczad; 857 m n.p.m.) – szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Niskiego, w Paśmie granicznym. Miejscowa ludność nazywa go po prostu "Kamieniem".
Zrubań (też: Skibce; 776 m n.p.m.) - szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim.
Glorieta (552 m n.p.m.) – wzniesienie w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od centrum Iwonicza-Zdroju. Na szczycie góry w XIX wieku stała ozdobna glorieta, a w okresie międzywojennym wysoka dwupiętrowa wieża z dookolnym widokiem.
Kielanówka (pot. Kielanowska Góra, 558 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w paśmie wychodni piaskowca, w Beskidzie Niskim, w Karpatach Zachodnich, na południe od Dukli, na zachód od drogi krajowej nr 9 Barwinek – Miejsce Piastowe, w pobliżu Lipowicy i Cergowej.

Strony