Powiat krasnostawski - Zabytki sakralne

Strony

Krasnystaw, Piłsudskiego 3
Kościół św. Franciszka Ksawerego - kościół projektu Jana Delamarsa wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku w Krasnymstawie, znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 3.
Parafia Świętego Jana Nepomucena w Fajsławicach - parafia rzymskokatolicka w Fajsławicach, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Piaski. Została erygowana w 1757. Mieści się pod numerem 109a. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Tarnogóra, Krakowskie Przedmieście 8
Kościół świętej Zofii – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krasnystaw - Wschód archidiecezji lubelskiej.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bończy – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia położona jest poza zabudową wsi, na wzniesieniu przy trasie Krasnystaw–Uchanie–Hrubieszów.
Kraśniczyn, Stara Wieś 68
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krasnystaw - Wschód archidiecezji lubelskiej.
Gorzków, Rynkowa 25
Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krasnystaw - Zachód archidiecezji lubelskiej.
Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła - parafia erygowana w 1430 roku, licząca obecnie 3200 wiernych, znajdująca się na terenie diecezji Lubelskiej.
Kościół Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława Biskupa - kościół drewniany zbudowany w latach 1797-1799 w Borowicy.
Żółkiewka, Żółkiewskiego 1
Kościół Świętego Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Turobin archidiecezji lubelskiej.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny w Siennicy Różanej, murowany, otynkowany kościół, w stylu neogotyckim zbudowano w latach 1840–1844 z fundacji hrabiego Jana Poletyłło. W 1910 r. przebudowany według projektu Stefana Szyllera.
Synagoga w Żółkiewce – powstała w 1868 r. w miejscu starej synagogi. Miała kształt prostokąta o wymiarach 25 na 16 metrów. Spłonęła w pożarze miasta 21 maja 1938 r. Do wybuchu II wojny światowej nie została odbudowana.

Strony