Powiat kołobrzeski - Przyroda

Strony

Studnica – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Rymań. Powierzchnia lustra wody jeziora wynosi 33,1 ha.
Gościno – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Gościno. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 13,5 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 19,8 m n.p.m.. Od północnego brzegu z jeziora wypływa struga Ołużna.
Kamienica – jezioro rynnowe położone na Równinie Gryfickiej, w powiecie kołobrzeskim, na pograniczu gmin Gościno i Siemyśl. Jezioro przepływowe typu leszczowego w zlewni rzeki Błotnicy, wypływającej z tego jeziora.
Trzynik – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Siemyśl. Powierzchnia jeziora wynosi 10,6 ha.
Borek – jezioro na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w gminie Kołobrzeg. Jego powierzchnia wynosi 10 ha.
Jezioro Pławęcińskie – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Gościno. Powierzchnia jeziora wynosi 8,68 ha. Według Mapy Podziału Hydrograficznego Polski jezioro należy do zlewni strugi Ołużnej.
Jezioro Dębnickie (potocznie Trzynik Mały) – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w gminie Siemyśl. Jego powierzchnia wynosi 2,81 ha.
Kościół i dawny cmentarz ewangelicki w Karcinie - Sieradowie otoczone są kręgiem drzew uznanych za pomniki przyrody. Rośnie tu 27 lip drobnolistnych o obwodzie od 220 do 330 cm i wysokości do 30 m, a także dąb szypułkowy o obwodzie 330 cm i wysokości 40 m.
Dąb Bolesław - najstarszy dąb w Polsce, rosnący w Lesie Kołobrzeskim w gminie Ustronie Morskie, ok. 15 km na południowy wschód od Kołobrzegu, uznany za jeden z najstarszych pomników przyrody w Polsce.
Łysica – wzniesienie na Równinie Gryfickiej o wysokości 76,5 m n.p.m., położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Gościno. Ok. 0,5 km na zachód od wzniesienia znajduje się jezioro Kamienica.
Rezerwat przyrody "Stramniczka" - torfowiskowy, o powierzchni 94,49 ha, utworzony 27 września 2007, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Dygowo, 2 km na wschód-południowy wschód od przystanku Stramnica po północnej stronie linii kolejowej Białogard-Kołobrzeg, 2 km na p
Dębowa Góra – wzniesienie na Równinie Gryfickiej o wysokości 78 m n.p.m., położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Rymań. Teren wzniesienia został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk Kemy Rymańskie.
Głowica – wzniesienie o wysokości 57 m n.p.m. na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Rymań. Przy południowo-zachodnim podnóżu góry przepływa rzeka Mołstowa. Ok. 1,5 km na północ leży wieś Starnin, a ok. 0,9 na północny zachód osada Bębnikąt.
Dąb Warcisław – dąb szypułkowy rośnie w Lesie Kołobrzeskim przy drodze krajowej nr 11 w gminie Ustronie Morskie, ok. 15 km na południowy wschód od Kołobrzegu.
Kobyla Góra – wzniesienie na Równinie Gryfickiej o wysokości 82,6 m n.p.m., położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Rymań. Obszar wzniesienia został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk Kemy Rymańskie.

Strony