Powiat kłodzki - Muzea

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – placówka muzealna Samorządu Województwa Dolnośląskiego w miejscowości Duszniki-Zdrój, utworzona w 1968 r. w starym XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.
Bystrzyca Kłodzka, Mały Rynek 1
Telefon: +48 74 811 06 37
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Zostało założone w 1964 roku z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej.
Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie-Zdroju – prywatne muzeum położone w Kudowie-Zdroju. Placówka powstała w grudniu 2002 roku. W lipcu 2010 roku powstała filia muzeum w Krynicy-Zdroju przy ul. Piłsudskiego 2.
Kłodzko, Łukasiewicza 4
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej na Dolnym Śląsku i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu.
Muzeum Ziemi w Kletnie – prywatne muzeum minerałów i skamieniałości w miejscowości Kletno w gminie Stronie Śląskie (województwo dolnośląskie).
Nowa Ruda, Słupiecka 42
Muzeum Josepha Wittiga – placówka otwarta 8 maja 1997 z inicjatywy Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej, w domu Wittiga w Dolinie Olch, poświęcone pamięci Josepha Wittiga, teologa, poety, piewcy ziemi kłodzkiej i jego twórczości. W otwarciu uczestniczył m.in. ks.
Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich – muzeum położone we wsi Ludwikowice Kłodzkie (powiat kłodzki). Placówka jest gminną jednostką organizacyjną. Siedzibą muzeum jest były kościół ewangelicki pw. Błogosławieństwa Pańskiego, wybudowany w latach 1929-1930.
Polanica-Zdrój, Sokołówka, Władysława Reymonta 1
Etnograficzne Muzeum Misyjne w Polanicy-Zdroju – muzeum położone w Sokołówce koło Polanicy-Zdroju. Placówka mieści się w klasztorze ojców sercanów białych i jest prowadzone przez Zgromadzenie Misyjne "Christus Rex".
Kudowa-Zdrój, Słoneczna 31
Telefon: 74 86 61 436