Powiat kędzierzyńsko-kozielski - Zabytki architektury

Strony

Legenda głosi, iż w tym właśnie budynku przetrzymywana była żona hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma hrabina Anna Konstancja von Brockdorf czyli słynna z powieści Kraszewskiego hrabina Cosel – kochanka, a właściwie faworyta Augusta II Mocnego. Czy tak było w istocie?
Będąca obecnie w ruinie stara stolarnia, gdyż do przełomu lat 80-90 była to stolarnia należąca do Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Materiałów Budowlanych była uprzednio do końca II wojny światowej papiernią lub raczej zakładem produkującym celulozę...Obecnie na temat samej papierni zachowało się bardzo
Kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Złotniczej. Budynek w stylu gotyckim, wielokrotnie przebudowywany. Wieza gotycko-renesansowa. Sklepienie krzyżowo-żebrowo.
Łany, Szkolna 10
Parafia św. Bartłomieja w Łanach jest rzymskokatolicką parafią dekanalną diecezji opolskiej. Obecnym proboszczem parafii jest ks. Donat Wystrach.
Bierawa, Kościelna 4
Parafia Trójcy Świętej w Bierawie jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej. Parafia została utworzona w 1915 roku. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Kościół św. Brykcjusza w Gościęcinie - zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie.
Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu, w województwie opolskim. Należy do dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej. Mieści się przy ulicy Stanisława Staszica, w dzielnicy Sławięcice.
Grzędzin, Kościelna 1
Parafia św. Piotra i Pawła w Grzędzinie - parafia rzymskokatolicka w diecezji opolskiej, w dekanacie Łany.
Kościół Świętego Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu, w województwie opolskim, należący do dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej. Kościół mieści się przy ulicy Doktora Judyma, w dzielnicy Kędzierzyn.
Zabytkowe domy mieszkalne tworzą zwartą zabudowę południowej pierzei placu targowego, pochodzącą z końca XVIII w. i są pozostałością po nieudanej próbie założenia miasta.
Cisek, Władysława Planetorza 53
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Cisku jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Koźle diecezji opolskiej. Parafia została utworzona w 1919 roku. Mieści się przy ulicy Panetorza. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Kędzierzyn-Koźle, Aleksandra Głowackiego 17
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu – kościół filialny parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Mieści się przy ulicy Głowackiego, w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Kędzierzyn, w województwie opolskim.
Pałac Większyce – neogotycki pałac z 1871 roku w Większycach w województwie opolskim.
Kościół Matki Bożej Dobrej Rady – filialny kościół rzymskokatolicki położony w Trawnikach.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu – rzymskokatolicki kościół filialny w Kędzierzynie-Koźlu, w województwie opolskim. Należy do dekanatu Koźle diecezji opolskiej. Mieści się przy ulicy Limanowskiego, w dzielnicy Koźle.

Strony