Powiat grodziski - Architektura

Strony

Pałac w Kotowie – zabytkowy pałac eklektyczny z lat 1850–54 we wsi Kotowo w województwie wielkopolskim. Łączy w sobie angielskie formy neogotyckie tzw. stylu Tudorów z elementami secesji. Około 1910 r. został przebudowywany z istniejącego tu wcześniej dworu dla Konstancji Mielżyńskiej.
Pałac w Szczepowicach - neobarokowy pałac zlokalizowany we wsi Szczepowice (gmina Kamieniec).
Pałac w Parzęczewie – zabytkowy pałac wybudowany w 1820 roku w stylu klasycystyczno-neorenesansowym, położony we wsi Parzęczewo w województwie wielkopolskim.
Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowy, trzykondygnacyjny ratusz z 1830 roku, położony na Starym Rynku w Grodzisku Wielkopolskim. Siedziba władz samorządowych i instytucji publicznych.
Grodzisk Wielkopolski, Żwirki i Wigury 3
Gmach Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim - eklektyczny budynek sądowy zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim przy ulicy Żwirki i Wigury 3.
Dom Rzemiosła, kamienica eklektyczna wybudowany w stylu "kostiumu francuskiego" w 1891 roku przez Abrahama Herzfelda (1838-1907), miejscowego kupca, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie mieścił się w nim skład żelaza należący do właściciela.
Ratusz w Rostarzewie – zabytkowy późnybarokowy budynek w Rostarzewie, pełniący niegdyś rolę ratusza i komory celnej. Ratusz został wybudowany w 1768 roku.
Dwór Heyderów – wzniesiony w poł. XIX w. w Grodzisku Wielkopolskim dla ówczesnych właścicieli dóbr grodziskich - Heyderów, na miejscu dawnej rezydencji Opalińskich, zwanej trochę na wyrost "zamkiem", gdyż Grodzisk Wielkopolski nie był główną siedzibą tego rodu.
Kamienica w stylu eklektycznym - zw. Pałacykiem Andrzejewskich. Dom powstał ok. 1900 roku u zbiegu dzisiejszych ulic Kolejowej i Półwiejskiej. Projektantem, budowniczym i jednocześnie właścicielem tej rezydencji był Franciszek Andrzejewski.
Rakoniewice, Plac Powstańców Wielkopolskich

Strony