Powiat gorzowski - Zabytki architektury

Strony

Zamek w Kostrzynie nad Odrą – jest jednym z najważniejszych budynków twierdzy Kostrzyn, nierozerwalnie z nią związany, wzniesiony przez Krzyżaków, po przebudowie stanowił siedzibę Jana von Hohenzollerna. W XVII i XVIII wieku mieściło się tu więzienie, w którym m.in.
Kościół pw. Narodzenia NMP - katolicki kościół parafialny znajdujący się w Lipkach Wielkich (gmina Santok).
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie – parafia rzymskokatolicka we wsi Deszczno, należąca do dekanatu Gorzów Wielkopolski – Chrystusa Króla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 18 maja 1951 roku.
Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) - znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice.
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Bogdańcu - parafia rzymskokatolicka we wsi Bogdaniec, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana w dniu 1 czerwca 1951. Kościół parafialny - pw. Św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu.
Witnica, Gorzowska 2
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy – rzymskokatolicki kościół parafialny, w Witnicy, w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Lubiszyn, Plac Jedności Robotniczej 8
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie - parafia rzymskokatolicka we wsi Deszczno, należąca do dekanatu Gorzów Wielkopolski - Świętej Trójcy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 1 czerwca 1951. Mieści się przy ulicy Pocztowej.
Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą – kościół był drugim dominującym budynkiem Starego Miasta, obok zamku. Wybudowany w 1396 roku, został dwukrotnie przebudowany: w XVI wieku i w 2 połowie XVIII wieku, dzięki czemu zyskał cechy późnego baroku.
Wojcieszyce, Kasztanowa 3
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach – kościół o cechach romańsko-gotyckich oraz barokowych. Orientowany, jednoprzestrzenny.
Ratusz w Kostrzynie nad Odrą – nieistniejący ratusz znajdujący się dawniej na Rynku na kostrzyńskiej starówce. Został wybudowany w latach 1572-1577 na miejscu drewnianego, rozebranego w 1547. Była to budowla dwupiętrowa z wieżą. W 1780 została obniżona i zrównana do wysokości korpusu.
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego - katolicki kościół parafialny znajdujący się w Starym Polichnie (gmina Santok).

Strony