Powiat gnieźnieński - Zabytki architektury

Strony

Gniezno, Kolegiaty 1
Telefon:  (0-61) 428-40-80
Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Trzemeszno, Plac Kosmowskiego 8
Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Trzemesznie – kościół z 1. połowy XII wieku, postawiony w formie bazylikowej.
Czerniejewo, Generała Józefa Lipskiego 5
Pałac w Czerniejewie – pałac Lipskich – znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją, wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami.
Gniezno, Franciszkańska 12
Telefon: 61 426 97 05
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie – zamieszkały przez braci Franciszkanów konwentualnych Prowincji Gdańskiej kościół wczesnogotycki, fundacji Przemysła II z ok. 1270, dwunawowy z wieżą z XV w., przebudowany w XVIII (odnowiony) i XX w. (regotyzowany).
Pałac w Zakrzewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Zakrzewo, w województwie wielkopolskim. Znajduje się na szlaku pałaców i dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.
Pałac w Niechanowie – zabytkowy pałac rodziny Żółtowskich mieszczący się we wsi Niechanowo, w województwie wielkopolskim, przy ulicy Parkowej.
Gniezno, Bolesława Chrobrego 40/41
Stary Ratusz w Gnieźnie – budynek, który mieści obecnie siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego. Budynek został wybudowany w roku 1830 w stylu klasycystycznym, według projektu Schildnera, następnie rozbudowany w latach 1899 i 1916.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Dąbrówce Kościelnej – jest jedną z 10 parafii leżącą w granicach dekanatu kiszkowskiego. Erygowana w XIII wieku.
Pałac w Kołaczkowie – pałac w stylu neogotyckim, pochodzący z lat 1870-1880, zlokalizowany we wsi Kołaczkowo, w pobliżu Witkowa. Pałac znajduje się na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.
Pałac w Zdziechowie - zabytkowy pałac rodziny Wendorffów znajdujący się w podgnieźnieńskiej Zdziechowie, na niewielkim wzniesieniu.
Gniezno, Kanclerza Jana Łaskiego 7
Pałac w Przysiece – zabytkowy pałac znajdujący się we wsi Przysieka, w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim. Ulokowany jest przy Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.
Gniezno, Bolesława Chrobrego
Kościół NMP Królowej Polski w Gnieźnie (garnizonowy, dawniej ewangelicki) – kościół eklektyczny z I poł. XIX w. (budowę rozpoczęto w 1838 według projektu Karla Friedricha Schinkela, rozbudowany w latach 1896-1897 według projektu Wesnigka.
Kościół św. Mikołaja w Witkowie – kościół parafii rzymskokatolickiej w Witkowie, należącej do dekanatu witkowskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Położony jest w centrum miasta, przy Starym Rynku, na niewielkim wzniesieniu w stosunku do płyty rynku.
Kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Łagiewniki Kościelne w powiecie gnieźnieńskim.
Kościół Świętego Krzyża w Gnieźnie – kościół murowany (wcześniej drewniany) według projektu Elsnera w stylu neogotyckim z lat 1834 - 1836. Jednonawowy, wieża czworoboczna, nakryta stożkowatym hełmem (wcześniej sygnaturka).
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Imielnie – jest jedną z 8 parafii leżącą w granicach dekanatu pobiedziskiego. Erygowana w 1870 roku.

Strony