Powiat chełmiński - Przyroda

Jezioro Kornatowskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Lisewo w pobliżu miejscowości Kornatowo, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego. Jezioro jest jednym z popularnych miejsc spędzania czasu na obszarze powiatu chełmińskiego.
Jezioro Papowskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Papowo Biskupie, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego. Jezioro Papowskie w czasie II wojny światowej służyło Niemcom do wycofania się z Papowa Biskupiego przed Rosjanami.
Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim – rezerwat leśny o powierzchni 34,5 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie i mieście Chełmnie.
Rezerwat przyrody Góra Świętego Wawrzyńca – rezerwat stepowy o powierzchni 0,75 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Chełmno.
Rezerwat przyrody Ostrów Panieński – rezerwat leśny o powierzchni 14,4 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Chełmno.
Rezerwat przyrody Zbocza Płutowskie – rezerwat stepowy o powierzchni 34,5 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Kijewo Królewskie.
Jezioro Starogrodzkie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. chełmińskim, w gminie Chełmno, leżące na terenie Doliny Fordońskiej będącej częścią Doliny Dolnej Wisły. Usytuowane jest między Chełmnem a Starogrodem.
Jezioro Starogrodzkie Południowe – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno, leżące na terenie Doliny Fordońskiej.
Rezerwat przyrody Płutowo – ścisły rezerwat leśny o powierzchni 19,4 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Kijewo Królewskie.
Jezioro Starogrodzkie Północne – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno, leżące na terenie Doliny Fordońskiej.
Chełmno, Generała Jerzego Jana Jastrzębskiego 5