Powiat buski - Zabytki architektury

Strony

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Nosi tytuł kolegiaty, a od 8 września 2005 także bazyliki mniejszej.
Bazylika św.
Zamek w Stopnicy – zamek królewski wzniesiony w Stopnicy około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego w zachodniej części dawnego miasta. Pełnił on funkcję stacji królewskiej przy drodze z Krakowa do Sandomierza oraz ośrodka okolicznych dóbr.
Zamek w Nowym Korczynie – zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, na prawym brzegu Nidy - naprzeciw Nowego Miasta Korczyna. Nie zachował się do czasów współczesnych.
Busko-Zdrój, Bohaterów Warszawy 8
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju – najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w Busku-Zdroju. Pierwotny kościół został wzniesiony w miejscu dzisiejszego około roku 1166.
Nowy Korczyn, Franciszkańska 1
Kościół św. Stanisława w Nowym Korczynie – gotycki kościół pw. św. Stanisława ulokowany w Nowym Korczynie w województwie świętokrzyskim. Wchodzi w skład zespołu pofranciszkańskiego.
Stopnica, Partyzantów 1
Kościół farny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – zabytkowy kościół parafialny parafii rzymsko-katolickiej pod tym samym wezwaniem w Stopnicy.
Synagoga w Nowym Korczynie – synagoga znajdująca się w Nowym Korczynie przy obecnej ulicy Zamkowej.
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Chotelku, z 1527 r., jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.
Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie – rzymskokatolicka świątynia z połowy XIV w., ufundowany przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska w 1354 r., rozbudowany w XV w.; w latach 1524-1525 został przebudowany w stylu późnogotyckim, nadając mu obecny kształt.
Kościół św. Wawrzyńca w Gorysławicach - gotycki kościół wzniesiony w 1535 r., przez miejscowego proboszcza ks. Józefa Dałowicza, na miejsce starszego kościoła drewnianego z 1430 r.; w 1676 r.
Busko-Zdrój, Bohaterów Warszawy
Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju - drewniana świątynia cmentarna wybudowana w 1699 roku, w miejscu istniejącego tam wcześniej kościoła. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, jednonawowa, z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium, niewielką zakrystią od północy i kruchtą od zachodu.
Kościół św. Trójcy w Nowym Korczynie – gotycko-renesansowy kościół parafialny pw. św. Trójcy, znajdujący się w Nowym Korczynie w województwie świętokrzyskim. Został wzniesiony w XVI w., a przebudowany w 1608.

Strony