Powiat braniewski - Zabytki sakralne

Strony

Frombork, Katedralna 8
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku – kościół gotycki, trójnawowa bezwieżowa hala z wydłużonym prosto zamkniętym prezbiterium, zbudowana w latach 1329-1388.
Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie – bazylika mniejsza w Braniewie. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Braniewo, Świętokrzyska 10
Kościół Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Braniewo archidiecezji warmińskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Słobitach – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana na przełomie ok. 1344 roku, reerygowana 12 kwietnia 1987 roku przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza.
Kościół Świętego Mikołaja – dawny kościół parafialny znajdujący się w mieście Frombork, w województwie warmińsko-mazurskim. Jeden z rejestrowanych zabytków miejscowości.
Frombork, Elbląska 5
Kościół św. Wojciecha we Fromborku – zabytkowy, neogotycki, kościół, znajdujący się we Fromborku, przy ulicy Elbląskiej 5. Dawniej należał do istniejącej w mieście od 1772 roku wspólnoty ewangelickiej. Budynek powstawał w latach 1857-1861, jego projektantem był Fryderyk Stüller z Berlina.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pieniężno archidiecezji warmińskiej. Jeden z zabytków miasta.
Cerkiew św. Michała w Pieniężnie – cerkiew została zbudowana w latach 1621 - 1623 jako kaplica szpitalna. Została konsekrowana w 1700 roku przez biskupa Andrzeja Załuskiego, który nadał jej wezwanie św. Jakuba Starszego i św. Rocha. W roku 1723 została dodana elewacja i dobudowana skarpa.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębowcu – rzymskokatolicka parafia w Dębowcu, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Pieniężno. Została utworzona po II wojnie światowej.
Braniewo, Tadeusza Kościuszki 11
Cerkiew Świętej Trójcy w Braniewie - świątynia salowa, pięcioosiowa, założona na planie prostokąta z trójbocznym zamknięciem od wschodu, powstała na początku XVI wieku. Zakrystia niższa, kwadratowa, przylega od wschodu, kruchta przylega od północy. Obie pochodzą z lat 1681-1686.

Strony