Powiat bielski - Schroniska

Schronisko na Trzech Kopcach – nieistniejące już schronisko turystyczne na szczycie Trzech Kopców w Beskidzie Śląskim.
Schronisko "Biały Krzyż", Weisses Kreuz – nieistniejące już schronisko turystyczne na Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim.
Chata Wuja Toma – prywatny obiekt noclegowy należący do organizacji "Grupa THF", zlokalizowany w Szczyrku na Przełęczy Karkoszczonka, na wysokości 736 m n.p.m. Nazwa obiektu nawiązuje do tytułu powieści Harriet Beecher Stowe "Chata wuja Toma".
Schronisko na Dębowcu – schronisko górskie na polanie stokach wzniesienia Dębowiec w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.
Schronisko na Koziej Górze (popularnie: Stefanka) – schronisko turystyczne na Koziej Górze niedaleko Szyndzielni, w Beskidzie Śląskim.
Schronisko PTTK na Klimczoku (1034 m n.p.m.) – górskie schronisko turystyczne należące do PTTK. Jest to nazwa powszechnie używana, chociaż w rzeczywistości schronisko położone jest trochę poniżej szczytu Magury i od rzeczywistego szczytu Klimczoka oddzielone jest przełęczą Siodło.
Schronisko na Hrobaczej Łące, obecnie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Hrobacza Łąka” – prywatne schronisko turystyczne, położone pod szczytem Hrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. Obiekt znajduje się w obrębie miejscowości Żarnówka.
Schronisko PTTK na Skrzycznem – górskie schronisko turystyczne należące do PTTK, położone na wysokości 1250 m n.p.m. tuż pod szczytem Skrzycznego w Beskidzie Śląskim.
Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej położone jest na wysokości 909 m n.p.m. w paśmie magurskim Beskidu Małego. Jest to jedno z dwóch tego typu schronisk w tej części Beskidu.
Błatnia, Schronisko Szyndzielnia 8
Telefon: +4833 470 64 68
Schronisko PTTK na Szyndzielni (niem. Kamitzerplatte) (1001 m n.p.m.) – pierwsze murowane schronisko w Beskidzie Śląskim, oddane do użytku w 1897 roku. Na początku posiadało 7 pokoi noclegowych z 40 miejscami oraz rozbudowane zaplecze gastronomiczne.
Schronisko turystyczne na Błatniej położone jest na wysokości 891 m n.p.m. Schronisko powstało w latach 1925-1926 - zostało wybudowane przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Budowniczym był cieśla z Jaworza nazwiskiem Krechut.