Polska - Drzewa

Strony

Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju im.
Aleja bukowa z Jacinek do Nacławia – pomnik przyrody, 200-letnia aleja bukowa nasadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej 206, na odcinku Jacinki - Nacław (gmina Polanów).
Aleja jałowców w Lipowcu - aleja okazałych jałowców, znajdująca się nieopodal Lipowca niedaleko Szczytna (województwo warmińsko-mazurskie).
Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1262 lata (w roku 2012).
Dąb Bogusława X – dąb szypułkowy (Quercus robur), pomnik przyrody o obwodzie pnia na wysokości 0,3 m wynoszącej 7,89 m (1,3 m - 6,80 m), średnicy korony 24 m, wysokości 28 m, położony w Puszczy Wkrzańskiej w województwie zachodniopomorskim, przy drodze Warszewo-Leśno Górne.
Dąb Mnich – dąb chroniony jako pomnik przyrody, rosnący w lesie blisko drogi z Mnichowa do Mniszka w województwie świętokrzyskim. Wiek Mnicha szacowany jest na 500-700 lat. Na wysokości 1,3 m od podłoża obwód jego wynosi nieco ponad 7 m, zaś przy samej ziemi jest to ponad 10m.
Dąb Jana Stanki – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu w Parku Szczytnickim. Obwód pnia dębu wynosi 543 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta. Dnia 2 kwietnia 1976 dąb Dąb Jana Stanki, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej, został ustanowiony pomnikiem przyrody.
Dąb Dzierżonia - (dokładniej: Dąb Jana Dzierżonia) - dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Bartla nad Odrą pomiędzy Mostem Zwierzynieckim, a Mostem Szczytnickim. W czasach gdy Wrocław należał do Niemiec nazywano go Dąb Hobrechta (Hobrecht Eiche).
Dąb Maciek – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym. Najpotężniejszy współcześnie dąb Puszczy Białowieskiej.
Lipa w Czarnym Potoku – najstarsza lipa szerokolistna w Polsce. Rośnie w Czarnym Potoku gminie Łącko w województwie małopolskim. Jest ustanowiona pomnikiem przyrody.
Cisy Raciborskiego – pomniki przyrody, cisy rosnące na północno-zachodnim stoku Babicy w Harbutowicach. Ich wiek szacuje się na blisko 700 lat.
Arboretum w Kopnej Górze im. Powstańców 1863 – znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl. Arboretum zajmuje 26 ha, założone zostało w roku 1988 w Kopnej Górze. Z inicjatywą jego utworzenia oraz za jego utrzymanie odpowiada Nadleśnictwo Supraśl.
Dąb Piotra Włosta – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ulicy Wróblewskiego, naprzeciw wylotu ulicy Wittiga. Obwód pnia dębu wynosi 500 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta.
Rezerwat przyrody Bodzewko - leśny rezerwat przyrody położony w gminie Piaski, powiecie gostyńskim (województwo wielkopolskie). Powierzchnia: 1,26 ha. Został utworzony w 1959 roku w celu ochrony lipy drobnolistnej (Tilia cordata) w naturalnym stanowisku.
Dąb "Dziadek" – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ul. Kopernika, na obrzeżach Parku Szczytnickiego. Obwód pnia dębu wynosi 629 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta, jego wiek szacuje się na około 440 lat.
Kościół i dawny cmentarz ewangelicki w Karcinie - Sieradowie otoczone są kręgiem drzew uznanych za pomniki przyrody. Rośnie tu 27 lip drobnolistnych o obwodzie od 220 do 330 cm i wysokości do 30 m, a także dąb szypułkowy o obwodzie 330 cm i wysokości 40 m.

Strony