Polska - Bramy

Strony

Gotycka wieża przybramna z XV w. zwana też Prudnicką, zbudowana z cegły na planie kwadratu. W ścianach wąskie okienka strzelnicze umieszczone w ostrołukowych wnękach. W zwieńczeniu murów nadwieszony podwójny rząd arkadowań.
Brama Floriańska (Brama św. Floriana) w Krakowie – średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście w Krakowie u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich.
Baszta Strzegomska wraz z przylegającymi zabudowaniami dawnego kościoła św. Barbary to zespół zabytkowy mieszczący się w Świdnicy. Zespół kościoła wraz z basztą strzegomską mieści się przy ul. Basztowej 2. Jest to dawna kaplica połączona z basteją Bramy Strzegomskiej z 1750 roku.
Brama Wyżynna, dawniej także "Brama Wysoka" (niem. das Hohe Tor) – renesansowa brama miejska w Gdańsku, obecnie przy głównej trasie samochodowej (ulice Okopowa i Wały Jagiellońskie). Do 1895 znajdowała się w ciągu szesnastowiecznych fortyfikacji, pomiędzy Bastionem św.
Brama Wazów – najstarsza z trzech bram wjazdowych, prowadzących na wzgórze wawelskie. Mieści się między budynkami kapitularza, a Domem Katedralnym. Stanowi fragment fortyfikacji Wawelu. Niegdyś przed obiektem wznosiły się basteje oraz wieże obronne, które w XIX wieku zostały usunięte.
Lublin, Plac Władysława Łokietka
Brama Krakowska - XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu. Pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy.
Kraków, Mikołajska 21
Brama Mikołajska − nieistniejąca już, datowana na 1312 rok, brama starego Krakowa. Wchodziła w skład okołu i fortyfikacji miejskich. Bliźniacza budowla do dziś zachowanej Bramy Floriańskiej.
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.
Gdańsk, Stągiewna
Stągwie Mleczne (niem. Milchkannentor) – zabytkowa brama miejska na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.
Pszczyna, Brama Wybrańców 2
Brama Wybrańców, zwana również "Wartą" − powstała w 1687 roku, najstarsza zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w południowo-zachodniej części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku.
Gdańsk, Straganiarska 37B
Brama Straganiarska (niem. Häckertor) – zabytkowa, jedna z bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. Straganiarskiej, przy ul. Rybackie Pobrzeże 6.
Barbakan Bramy Kamiennej rondel przedbramia z XIV-XV w. przy ul. Wolności 13. Obecnie jest on siedzibą Rady Miejskiej.
Szprotawa, Świerczewskiego 10
Brama Żagańska jedna z dwóch bram miejskich, obok Bramy Głogowskiej, usytuowana w południowej części dawnych murów obronnych na zakończeniu ul. Świerczewskiego (niegdyś Neustrasse).
Słupsk, Dominikańska 9
Brama Młyńska w Słupsku – stanowi część obwarowań miasta. Nazwano ją tak z powodu sąsiadowania bramy z młynem wodnym.
Brama Herbowa – jedna z bram wjazdowych Wzgórza Wawelskiego, usytuowana od strony północnej wzgórza.
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 24/26/28
Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego stanowi centralne wejście na kampus główny uczelni. Znajduje się przy ulicy Krakowskie Przedmieście pod numerem 26/28, który odnosi się też do większości budynków na kampusie.
Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w.

Strony