Polska - Teatry

Strony

Pomnik i amfiteatr na Górze Świętej Anny (niem. Thingplatz) – główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku.
Opole, Śródmieście, Plac Teatralny 12
Telefon: (077) 453-90-82
Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego – działający w Opolu od 1 stycznia 1975 r. teatr.
Chorzów, Marii Konopnickiej 1
Teatr Rozrywki w Chorzowie znajduje się w Chorzowie przy ulicy M. Konopnickiej 1 (wejście od ulicy Katowickiej).
Opole, Śródmieście, Augustyna Kośnego 2a
Telefon: (077) 454-23-36
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki - działa od 1993 r. jako samodzielny teatr, przedtem jako sekcja Teatru Dramatycznego.
Warszawa, Adama Próchnika 8a
Północne Centrum Sztuki - Teatr Komedia - warszawski teatr, działający od 1954 roku, wystawiający głównie lekkie komedie, farsy i spektakle muzyczne. Siedziba teatru mieści się przy ulicy Słowackiego 19a w Warszawie. Dyrektorem teatru jest Tomasz Dutkiewicz.
Jelenia Góra, Aleja Wojska Polskiego 38
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - działalność, jako Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze, rozpoczął w 1945 roku premierą Zemsty Aleksandra Fredry.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
Toruń, pl. Teatralny 1
Telefon: 0048 56 6225022
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu – budynek teatru (ówcześnie Teatru Miejskiego) oddano uroczyście do użytku 30 września 1904 r. Zastąpił on gmach teatralny stojący niegdyś przy Rynku Staromiejskim.
Lublin, Jezuicka 20
Teatr Stary w Lublinie – teatr impresaryjny w Lublinie otwarty w 1822 r. Początkowo mieściły się w nim lubelska scena dramatyczna i operowa, a w XX wieku także kino.
Katowice, Św. Jana 24
Kinoteatr Rialto − kinoteatr mieszczący się w Katowicach przy ul. Św. Jana 24, prowadzony przez Instytucję Filmową "Silesia-Film". Zajmuje się pokazami filmowymi i teatralnymi oraz koncertami.
Teatr Polski w Bielsku-Białej – założony w 1890 r. teatr dramatyczny, znajdujący się w Bielsku-Białej, w zabytkowym gmachu w centrum miasta, na historycznym Dolnym Przedmieściu, przy ul. 1 Maja.
Kraków, pl. Szczepański 1
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury.
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (właśc. Ośrodek Badań i Realizacji Praktyk Teatralnych „Gardzienice”) – grupa teatralna powstała w 1977 z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego, formalnie zarejestrowana w roku 1978. Nazwa pochodzi od podlubelskiej wsi, gdzie teatr ma swoją siedzibę.
Warszawa, Rybaki 2
Baszta Mostowa w Warszawie - budynek mieszczący się przy ulicy Boleść 2, wzniesiony przez Annę Jagiellonkę pod koniec XVI wieku. W latach 1580 - 1632 służył jako brama wjazdowa na most króla Zygmunta Augusta. Dziś mieści się tam Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i teatr Stara ProchOFFnia.
Kraków, pl. św. Ducha 1
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – teatr w Krakowie, otwarty 21 października 1893.
Łódź, Plac Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 1
Telefon: 42 633 99 60
Teatr Wielki w Łodzi – największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek i przedstawień baletowych. Otwarty 19 stycznia 1967 roku r. Do chwili obecnej wystawiono w nim ponad 280 premier. Teatr należy do jednej z najważniejszych scen operowych w Polsce.
Cieszyn, Plac Teatralny 1
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – znajduje się na Placu Teatralnym w Cieszynie.
Łomża, Plac Niepodległości 14
Teatr Lalki i Aktora w Łomży działalność artystyczną rozpoczął w 1987 r. z inicjatywy Henryka Gały. Od tego czasu zrealizował 59 premier.
Szamocin – nieczynna stacja kolejowa w mieście Szamocin, w powiecie chodzieskim, w woj. wielkopolskim, w Polsce.

Strony