Polska - Pałac miejski

Strony

Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 34
Pałac Spiski – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 34.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – zabytkowy pałac z XVI wieku znajdujący się przy ulicy Kanoniczej 17 w Krakowie. Obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 20
Pałac Zbaraskich (Potockich) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 20. Mieści się w niej Instytut Goethego.
Wrocław, Kazimierza Wielkiego 45
Dolnośląska Izba Lekarska w nowej siedzibie: kręta droga do Domu Lekarza.
Poznań, Stare Miasto, Aleje Marcinkowskiego 20
Pałac Anderschów - miejski pałac, zlokalizowany w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 20, w ścisłym centrum miasta.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 27
Pałac Pod Baranami, pałac Potockich – pałac przy Rynku Głównym w Krakowie, pod numerem 27.
Pałac Hołowczyca – nieistniejący pałac zbudowany w 1820 roku na warszawskim Śródmieściu, przy ul. Nowy Świat 31 u zbiegu z ulicą Chmielną. Został wykonany według projektu Antonia Corazziego. Rozebrany w 1912 roku.
Toruń, Żeglarska 8
Pałac Dąmbskich – barokowa rezydencja rodziny Dąmbskich z końca XVII w. w Toruniu.
Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 3
Pałac Biskupi w Krakowie – siedziba kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Pomimo burzliwych dziejów pałac swoją pierwotną funkcję spełnia do dnia dzisiejszego. Przykład sztuki XIX wieku, z zachowanymi fragmentami z czasów renesansu i baroku. Znajduje się przy ul.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 30
Pałac Małachowskich (Kamienica Cyglarowska) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 30.
Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna przy ulicy Piotrkowskiej 151 w Łodzi
Pałac Ewalda Kerna przy ulicy Piotrkowskiej 179 w Łodzi. Ewald Kern łodzianin pochodzenia austriackiego, był właścicielem drugiej co do wielkości w Łodzi fabryki metalowej wytwarzającej mechaniczne krosna tkackie.
Pałac Augusta Haertiga przy Piotrkowskiej 236 w Łodzi. Pałac zbudowany dla łódzkiego fabrykanta Augusta Haertiga (Härtiga) w latach 1895–1896 według projektu Franciszka Chełmińskiego.
Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 1 / Bracka 17
Pałac Sanguszków (również Pałac Rosenthalów) – zabytkowy budynek z XVI w. znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej 1 na rogu z ul. Bracką 17, na Starym Mieście w Krakowie. Należał kiedyś do książęcej rodziny Sanguszków – stąd nazwa, a obecnie należy do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególni z zakresu rzemiosła użytkowego.
Pałac Mielżyńskich w Poznaniu - klasycystyczny budynek, pierwszy realizujący w pełni założenia tego stylu w Poznaniu. Zajmuje posesję numer 91 przy Starym Rynku.
Łódź, Śródmieście, Piotrkowska 137/139
Pałac Juliusza Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi
Kraków, Garbarska 1 / Adama Asnyka 2-4
Pałac Tyszkiewiczów – zabytkowy pałac z lat 1882-1898 znajdujący się w Krakowie przy ul. Asnyka 2 (róg ul. Garbarskiej 1 i Łobzowskiej 1), wpisany do rejestru zabytków dnia 19 listopada 1975 roku pod pozycją A-323.
Łódź, Śródmieście, Aleja Kościuszki 33
Pałac Wilhelma Lürkensa w Łodzi – pałac przy al. Kościuszki 33/35 w Łodzi. Neobarokowy budynek wybudowano w latach 1912 - 1913 dla Wilhelma Lürkensa, według projektu łotewskiego architekta Alwila Jankau.

Strony