Polska - Mogiła zbiorowa

Strony

Brzesko, Czarnowiejska
Nowy cmentarz żydowski w Brzesku – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Brzesko został założony w 1846, położony jest przy ulicy Czarnowiejskiej (róg Czarnowiejskiej i Okulickiego). Liczy 1,5 ha powierzchni z ok. 300 nagrobkami (najstarszy z 1824).
Brzozów, Rzeszowska
Na pograniczu Starej Wsi i Brzozowa, około 1772 roku konfederaci barscy stoczyli bitwę z oddziałami rosyjskimi. Poległych pochowano we wspólnej mogile. Na jej miejscu, około 1825 roku, ksiądz Józef Sacher, jezuita ze Starej Wsi, ufundował obelisk.
Opatów, Szpitalna
Mogiła zbiorowa z powstania 1863 r. – zabytkowa mogiła założony w drugiej połowie XIX wieku, znajdujący się w Opatowie, usytuowana jest na terenie Szpitala Rejonowego w Opatowie przy ul Szpitalnej. Na mogile otoczonej metalowym płotkiem znajduje się metalowy krzyż.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej – cmentarz wojskowy w Bielsku-Białej położony przy ulicy Lwowskiej, na którym pochowani są żołnierze Armii Czerwonej polegli w walkach o Bielsko i Białą w 1945 roku.
Mogiła zbiorowa powstańców z 1863 r. w Banachach – zabytkowa mogiła założona w 1863 roku, znajdująca się w Banachach w gminie Harasiuki (powiat niżański). Usytuowana jest poza miejscowością przy drodze od Harasiuk do Biłgoraja.
Mogiła żołnierza czeskiego 1915 w Batorzu – zabytkowa mogiła zbiorowa z I wojny światowej, znajduje się w gminie Batorz, powiat janowski, usytuowany jest poza miejscowością, w pobliżu Kolonii Batorz. Zarządcą jest Urząd Gminy w Batorzu.
Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie – pomnik nagrobny w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się na Polakowej Górce (czasem błędnie nazywanej Polakówą Gorką) w Ossowie, na pogranic
Mogiła zbiorowa z powstania z 1863 r. w Batorzu – zabytkowa mogiła zbiorowa z okresu powstania styczniowego, znajduje się w gminie Batorz, powiat janowski, usytuowany jest poza miejscowością, około kilometra od centrum Batorza, przy leśnej drodze. Zarządcą cmentarza jest Urząd Gminy w Batorzu.

Strony