Polska - Zamek królewski

Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.
Zamek królewski w Bobolicach powstał w połowie XIV wieku i stanowił element systemu obronnego Korony Polskiej, powszechnie znanego jako "Orle Gniazda". Obecnie zamek jest rekonstruowany przez prywatnych właścicieli, a w jego wnętrzu znajdują się udostępnione dla turystów komnaty oraz muzeum.
Zamek w Chęcinach — zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim pod Kielcami. W pobliżu zamku przechodzi żółty szlak turystyczny z Wiernej Rzeki do Chęcin.
Zamek w Szydłowie – zamek królewski ulokowany w Szydłowie w województwie świętokrzyskim. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta.
Tykocin, Puchalskiego 3
Zamek w Tykocinie - zamek królewski z XV wieku położony na prawym brzegu rzeki Narwi w miejscowości Tykocin w województwie podlaskim.
Łęczyca, Zamkowa 1
Telefon: 24 721 89 97
Zamek Królewski w Łęczycy – budowla obronna wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia.
Kruszwica, Podzamcze
Zamek w Kruszwicy – zamek królewski w Kruszwicy jest jednym z wielu budynków ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku,choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania.
Zamek w Stopnicy – zamek królewski wzniesiony w Stopnicy około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego w zachodniej części dawnego miasta. Pełnił on funkcję stacji królewskiej przy drodze z Krakowa do Sandomierza oraz ośrodka okolicznych dóbr.