Płaskowyż Proszowicki - Parki

Strony

Park Tysiąclecia – park w Krakowie, w Dzielnicy XV Mistrzejowice, usytuowany w dolinie pomiędzy osiedlami Oświecenia i Tysiąclecia, o powierzchni 11,3 ha.
Las Wolski, popularnie: Lasek Wolski – obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. W 1917 r. teren lasu został zakupiony przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i przekazany miastu z przeznaczeniem na park ludowy. Obejmuje powierzchnię 419 hektarów.
Park Dębnicki w Krakowie – park położony przy ulicy Praskiej w Krakowie. Zajmuje powierzchnię 4,82 ha; zaprojektowany został przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Park składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym.
Kraków, Parkowa
Park im. Wojciecha Bednarskiego – park miejski o dużej wartości krajobrazowo-historycznej, założony pod koniec XIX w. w prawobrzeżnej części Krakowa – Podgórzu (wówczas samodzielnym mieście).
Park Wiśniowy Sad – niewielki park, o powierzchni 2,73 ha, położony w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta, na osiedlu Kolorowym. Oddziela on to osiedle od osiedla Spółdzielczego.
Kraków, Bosacka
Park Strzelecki – park miejski w Krakowie przy ulicy Lubicz 16 zajmujący 1,4 ha powierzchni.
Kraków, Leopolda Okulickiego
Park "Planty Bieńczyckie" – park miejski położony w Dzielnicy XVI Bieńczyce w Krakowie o powierzchni 16,8 ha.
Kraków, al. Mickiewicza
Park Krakowski – park miejski znajdujący się w Krakowie.
Planty – park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830, o powierzchni 21 ha i obwodzie 4 km.
Lasek Mogilski - obiekt przyrodniczy na tere­nie Nowej Huty, położo­ny nad Wisłą, u ujścia Dłubni. Jest to jeden z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty (zob. Lasek Łęgowski). Lasek Mogilski wraz z Łąkami nowohuckimi i korytarzem rzeki Dłubni zasilają różnorodność gatunkową Krakowa.
Kraków, al. 3 Maja
Park Jordana – park w Krakowie, położony przy al. 3 Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Błoń, Miasteczka Studenckiego AGH i Stadionu Miejskiego.
Kraków, al. Foscha - rz. Rudawa - ul. Piastowska -al. 3 Maja
Błonia – rozległa łąka, dawne pastwisko gminne, o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów, położona w Krakowie, w pobliżu historycznego centrum. Współczesne Błonia będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w trójkącie ulic: Focha, 3 Maja oraz Piastowskiej.
Kraków, Sieroszewskiego
Park na osiedlu Młodości - park znajdujący się w Nowej Hucie, wschodniej części Krakowa, w dawnej wsi Mogiła u zbiegu ulic Sieroszewskiego i Klasztornej. Powstał około 1890 roku, stanowił zespół wraz z willą Rogozińskich i dzielił jej losy.
Kraków, Podgórze, Plac Emila Sierakowskiego
Planty im. Floriana Nowackiego – najstarszy park w Podgórzu położony w pobliżu ujścia Wilgi do Wisły, pomiędzy ulicami: Władysława Warneńczyka, Sokolską, Karola Rollego, Jana Długosza i placem Emila Serkowskiego.
Park Szwedzki – park w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta na osiedlu Szklane Domy o powierzchni 2,39 ha.
Kraków, Królowej Jadwigi
Park Decjusza – park znajdujący się w Krakowie, na terenie Woli Justowskiej w dzielnicy VII Zwierzyniec, pomiędzy ul. Królowej Jadwigi a ul. 28 lipca 1943 roku.
Park Kleparski inaczej zwany Fort Kleparski lub Park przy Forcie Kleparskim – park w Krakowie przy forcie kleparskim ograniczony ulicami: Prądnicką, Kamienną, al. Juliusza Słowackiego i kolejowym dworcem towarowym.
Park Lotników Polskich (dawniej Park Kultury i Wypoczynku, znany też jako Park AWF-u) – park, znajdujący się w Krakowie na Czyżynach.

Strony