Plac Wolności - Atrakcje

0

Strony

Plac Wolności (gwarowo Plajta) – plac w Poznaniu znajdujący się na zachód od średniowiecznej części miasta. Jest to prostokątna płaszczyzna o wymiarach 85 na 205 m o osi długiej zorientowanej równoleżnikowo. Otoczony od północy, wschodu i południa jezdniami.
Poznań, Plac Wolności 4
Dom handlowy Haase & Co. (według niektórych źródeł Hasse) – położony w centrum Poznania dawny konfekcyjny dom handlowy spółki Haase, której właścicielem był Gustav Haase (współwłaściciel okazałej kamienicy Haase i Wagnera).
Poznań, Plac Wolności 3
Budynek Oddziału 1 PKO BP w Poznaniu – modernistyczny budynek banku PKO BP w Poznaniu, wybudowany w 1937, według projektu Jadwigi Dobrzyńskiej i Zygmunta Łobody. Obiekt stanowi bardzo dobry przykład międzywojennej, modernistycznej architektury bankowej.
Poznań, Plac Wolności 16
Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego – budynek bankowy, zlokalizowany w Poznaniu przy Placu Wolności 16, na narożniku ul. Nowowiejskiego.
Poznań, Plac Wolności 8
Dom Brandtów – secesyjny dom handlowy, zlokalizowany w Poznaniu przy Placu Wolności 8 (południowa pierzeja), w centrum miasta.
Poznań, Plac Wolności 9
Bank Włościański w Poznaniu – neobarokowy, zabytkowy budynek bankowy z 1912 zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera dla założonego w 1872 Banku Włościańskiego. Znajduje się w Poznaniu przy Placu Wolności 9.
Poznań, Plac Wolności 15
Budynek Banku Wschodniego – budynek o formach zbliżonych do baroku, zlokalizowany w Poznaniu przy Placu Wolności 15, na narożniku ul. Nowowiejskiego.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Poznań, pl. Wolnośći 19
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
Poznań, al. Karola Marcinkowskiego 22
Hotel Rzymski – trzygwiazdkowy hotel w centrum Poznania znajdujący się przy al. Karola Marcinkowskiego 22, położony w sąsiedztwie Hotelu Bazar. Hotel funkcjonuje w budynku, w którym w latach 1840-1910 istniał hotel de Rome, a po II wojnie światowej Hotel Poznański.
Poznań, Plac Wolności 11
Arkadia - reprezentacyjny budynek w Poznaniu, zlokalizowany przy Placu Wolności.
Poznań, Plac Wolności 14
Kamienica Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union – okazała, pięciokondygnacyjna, neobarokowa kamienica, nawiązująca do baroku II połowy XVIII wieku, zlokalizowana w Poznaniu przy Placu Wolności 14, na narożniku ul. 3 Maja.
Poznań, Stare Miasto, Aleje Marcinkowskiego 20
Pałac Anderschów - miejski pałac, zlokalizowany w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 20, w ścisłym centrum miasta.
Poznań, Aleje Karola Marcinkowskiego 11
Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej - muzeum farmacji mieszczące się w Poznaniu przy alejach Marcinkowskiego 11.
Poznań, Ratajczaka 38/40
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu - główna biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako jedna z 17 w kraju otrzymuje egzemplarz obowiązkowy.
Poznań, Paderewskiego 8
Hotel Bazar – prestiżowy hotel w Poznaniu; od 1987 w odbudowie.
Poznań, Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.
Aleje Karola Marcinkowskiego (dawniej: ulica Wilhelmowska) – reprezentacyjna ulica w centrum Poznania, przebiegająca na osi północ-południe, od ul. Solnej na północy do ul. Święty Marcin na południu. W centralnym punkcie przechodzi wschodnim skrajem placu Wolności. Liczy 650 metrów długości.

Strony