Pałac w Grubnie

0

Pałac w Grubnie – wzniesiony w I połowie XIX wieku. Usytuowany na rzucie prostokąta posiada w narożnikach elewacji frontowej 2 wieżyczki o stożkowych dachach krytych łupkami. Sam budynek jest dwukondygnacyjny, który przykrywa czterospadowy dach (dachówka).

Elewacja frontowa pałacu liczy 11 osi okiennych, a przed lico budynku wystaje murowana weranda, sięgająca pierwszego piętra. Sama bryła pałacu jest zwarta i ozdobiona skromnymi opaskami okiennymi oraz gzymsem wieńczącym, który spiera się na konsolach. Pałac jest otoczony pięknym i malowniczym parkiem.

Przed frontem pałacu, na wąskich trawnikach rosną strzeliste świerki, od południowo-zachodniej strony dostępu bronią świerki, żywotniki, kilka robinii i lipy. Od północno-wschodniej strony pałacu rosną jesiony i klony. Zbocze skarpy, na której wznosi się pałac niczym średniowieczna forteca obronna, porastają różnorodne krzewy, wierzby płaczące i rosnące u podnóża jawory.

Pałac w Grubnie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.