Pałac Nowika - Atrakcje

0

Strony

Pałac Nowika – rezydencja białostockiego fabrykanta Chanona-Hersza Nowika, znajdująca się przy ulicy Lipowej 35. Wybudowana została ona w latach 1910-1912. Jest to eklektyczny pałac z charakterystyczną rotundą w narożniku. Wewnątrz zachowana oryginalna, secesyjna polichromia.
Białystok, Lipowa 24
Willa pod Kariatydami w Białymstoku – zabytkowy budynek w Białymstoku przy ul. Lipowej. Został zbudowany w końcówce XIX wieku. Należał m.in. do fabrykantów oraz do samorządu powiatowej szlachty. W okresie międzywojennym mieściła się w budynku żeńska szkoła, a po wojnie szkoła podstawowa.
Kamienica Ginzburga – zabytkowa kamienica w Białymstoku, wybudowana przed 1906 rokiem. Mieści się na rogu ulic św. Rocha i Krakowskiej naprzeciwko kościoła św. Rocha. Należała do żydowskiego kupca Szeftela Ginzburga.
Sobór św. Mikołaja w Białymstoku – katedra diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja (w dekanacie Białystok).
Białystok, Świetego Rocha 3
Kamienica Moesa – zabytkowa kamienica w Białymstoku, wybudowana przed 1897 rokiem.
Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku – świątynia w Białymstoku jest jednym z dziewięciu sanktuariów należących do Archidiecezji białostockiej Sanktuarium zostało erygowane w dniu 11 maja 1991 r. przez ks. bp Edwarda Kisiela.
Białystok, Plac Uniwersytecki 1
Budynek KW PZPR w Białymstoku znany również jako Dom Partii (dawniej plac Próchnika 1, obecnie Plac Uniwersytecki 1) – budynek projektu Stanisława Bukowskiego powstały w latach 1953–1954. Jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury socrealizmu w Polsce.
Białystok, Dąbrowskiego 1
Kościół św. Rocha w Białymstoku – kościół-Pomnik Odzyskania Niepodległości znajduje się na wzgórzu św. Rocha w Białymstoku, na miejscu kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 r. (miejsca profanacji dokonanej przez Rosjan podczas powstania styczniowego).
Ulica Lipowa – reprezentacyjna ulica centrum Białegostoku, ciągnąca się od rynku Kościuszki (róg ul. Spółdzielczej) do placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego (róg ul. Krakowskiej).

Strony