Opole - Atrakcje

Strony

Kościół katedralny Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny, a także katedralny, zlokalizowany przy ulicy Katedralnej 2 w Opolu. Kościół należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Wieża Piastowska – okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie Pasiece, od północy sąsiaduje z nią Ostrówek – średniowieczna osada – gród obronny Opolan.
Kościół Świętej Trójcy − rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy placu Wolności 2 (bliskie sąsiedztwo Rynku) w Opolu. Świątynia należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Opole, Wyspa Bolko, Spacerowa 10
Ogród zoologiczny w Opolu – teren ogrodu zlokalizowany jest na Wyspie Bolko, zajmując powierzchnię 20 ha.
Rynek w Opolu zachował średniowieczny kształt, typowy dla ówczesnych miast tego regionu.
Ratusz w Opolu – (niem. Rathaus) wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.
Opole, Wrocławska 174
Muzeum Wsi Opolskiej – skansen, który został utworzony w 1961 roku; w 1965 rozpoczęto prace związane z budową ekspozycji stałej, a w 1970 roku udostępniono tereny muzeum zwiedzającym. Znajduje się w Opolu - Bierkowicach (ul. Wrocławska 174), dokąd można dotrzeć autobusami miejskimi linii nr 9.
Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy pl. Kościelnym 1 w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Kościół należy do parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej.
Opole, Osmańczyka 22
Zamek Górny w Opolu został rozebrany w w1669 roku. Jedyną pozostałością po zamku jest XIV-wieczna wieża, stanowiąca aktualnie część Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Osmańczyka.
Opole, Śródmieście, Stare Miasto, Plac Świętego Sebastiana 1
Kościół św. Sebastiana - rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy placu św. Sebastiana 2 w Opolu. Świątynia należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, tzw. kościół "Na Górce – najstarsza rzymskokatolicka świątynia parafialna, położona przy pl. Kopernika 12 w Opolu. Kościół należy do parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Kościół św. Aleksego - rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy placu Katedralnym w Opolu. Świątynia należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Stara Synagoga w Opolu – synagoga znajdująca się w Opolu przy ulicy Szpitalnej 1, za czasów niemieckich zwanej Hospitalstrasse.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy pl. Mickiewicza 1 w Opolu. Kościół należy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Został wybudowany w latach 1923-1925, według projektu Arthura Kicktona, w stylu bazylikowym, nowoczesnym.
Opole, Marka z Jemielnicy 5
Opole, Oleska 48
Uniwersytet Opolski (UO) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich (zał.
Opole, Biskupa Jana Kropidły 8
Opole, Śródmieście, Plac Teatralny 12
Telefon: (077) 453-90-82
Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego – działający w Opolu od 1 stycznia 1975 r. teatr.
Kościół św. Józefa – rzymskokatolicki kościół parafialny położony w Opolu-Szczepanowicach. Kościół należy do parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, w dekanacie Opole-Szczepanowice, w diecezji opolskiej.

Strony