Olesno - Atrakcje

Ratusz w Oleśnie – budynek wybudowany w latach 1820-1821 na miejscu dawnej budowli z XVII wieku. Położony w narożniku przy wschodniej pierzei rynku. Spalony w 1945 roku, zrekonstruowany (bez wieżyczki). Piwnice posiadają sklepienie łuku obniżonego.
Kościół św. Anny - rzymskokatolicki Kościół filialny położony około 2 km od centrum Olesna przy drodze na Wieluń. Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Olesno, Jana Pieloka 10
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w miejscowości Olesno (gmina Olesno). Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Olesno, Kościelna 2
Kościół św. Michała – rzymskokatolicki kościół filialny, położony przy ulicy Kościelnej 2 w Oleśnie (gmina Olesno). Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Olesno, Henryka Brodatego 1
Kościół Ewangelicko-Augsburski Krzyża Chrystusowego – ewangelicko-augsburski kościół filialny w Oleśnie, należy do parafii ewangelicko-augsburskiej Świętych Piotra i Pawła w diecezji katowickiej.
Olesno, Wielkie Przedmieście
Synagoga w Oleśnie (niem. Synagoge in Rosenberg) – nieistniejąca obecnie synagoga, która znajdowała się w Oleśnie, przy obecnej ulicy Wielkie Przedmieście.
Cmentarz żydowski w Oleśnie – kirkut położony w Oleśnie przy ulicy Młyńskiej. Został założony na początku XIX wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1821, a do dzisiaj zachowany dom przedpogrzebowy z 1868 r. Początki osadnictwa żydowskiego w Oleśnie sięgają XV-XVI wieku.
Olesno, Jana Nikodema Jaronia 7
Telefon: 34 358 24 38
Oleskie Muzeum Regionalne im. Jana Nikodema Jaronia w Oleśnie – muzeum położone w Oleśnie, noszące imię Jana Nikodema Jaronia – poety i dramatopisarza, powstańca śląskiego. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.