Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

0

Muzeum Oświaty w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię, działalność, akcesoria i wyposażenie szkolne w Bydgoszczy i regionie bydgoskim, począwszy od okresu zaboru pruskiego, aż po czasy współczesne.

Czytaj dalej

Muzeum Oświaty w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię, działalność, akcesoria i wyposażenie szkolne w Bydgoszczy i regionie bydgoskim, począwszy od okresu zaboru pruskiego, aż po czasy współczesne.

Historia

Początkiem muzeum było założone 30 kwietnia 1979 roku, prowadzone społecznie przez grupę emerytowanych nauczycieli – pierwsze w kraju Muzeum Pamiątek Nauczycielskich. Głównym inicjatorem utworzenia muzeum był Stanisław Lisewski. Dzięki jego staraniom powstała Rada Założycielska, w skład której weszli w.w. jako przewodniczący oraz członkowie Bronisław Pozorski i Franciszek Grott. Działalność organizacyjna została oparta na Radzie Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego i w kwietniu 1979 roku uzyskano na ten cel pomieszczenie przy ul. Kołłątaja 9, w siedzibie ówczesnego Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego. Stała ekspozycja przygotowana w 1980 r. zawierała cztery grupy zbiorów z okresów: zaboru pruskiego, II Rzeczypospolitej, okupacji hitlerowskiej i Polski Ludowej.

W 1981 r. muzeum zostało przeniesione do Domu Nauczyciela przy ul. Czartoryskiego 19, a 14 października 1985 r. do pomieszczeń w nowo wybudowanej szkole podstawowej nr 32, przy ul. Bałtyckiej 59 i przyjęło nazwę Muzeum Oświaty. Początkowo gromadziło ono ok. 1000 jednostek inwentarzowych, które prezentowano w czterech salach wystawowych w piwnicach budynku. Urządzono cztery wystawy stałe: „martyrologia nauczycielstwa bydgoskiego”, „szkoła sprzed lat”, „historia oświaty w Polsce” oraz „szkoła polska na obczyźnie”.

Początkowo muzeum było placówką wychowania pozaszkolnego, a od 1992 roku jest wydziałem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, do siedziby której w lutym 2004 roku zostało przeniesione, przejmując kilka pomieszczeń na II piętrze budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4.

Działy

W wewnętrznym systemie organizacyjnym znajdują się następujące działy:

  • Dział Muzealiów – gromadzi sprzęt szkolny, portrety, godła, przybory ucznia i nauczyciela, stroje szkolne, a także efekty twórczości nauczycieli i uczniów;
  • Dział Dokumentów Życia Społecznego - gromadzi informatory, afisze, plakaty, kalendarze, programy imprez czy uroczystości, regulaminy szkolne, kodeksy ucznia, dyplomy, zaproszenia, podziękowania, proporczyki, plakietki, nagrania i filmy oświatowe;
  • Dział Archiwaliów - zawiera zespoły i szczątki akt, spuścizny oraz biografie i kroniki.

Ekspozycja

Muzeum posiada ponad 13 tys. zinwentaryzowanych jednostek, pochodzących niemal w całości z darowizn, zaś zbiory biblioteczne liczą ponad 3000 książek oraz 300 tytułów czasopism.

Muzeum prezentuje sprzęty szkolne, wyposażenie uczniów i nauczycieli, fotografie, nagrania, świadectwa szkolne, tarcze szkolne, proporczyki, emblematy, plakietki, znaczki i nalepki, filmy i nagrania dźwiękowe, podręczniki i lektury, spuścizny wybitnych nauczycieli bydgoskich oraz akta szkół i organizacji uczniowskich ze szkół w Bydgoszczy i regionie bydgoskim, począwszy od okresu zaboru pruskiego, aż po czasy współczesne. Wystawy prezentowane są w trzech salach wystawowych.

Najstarszymi eksponatami są m.in. elementarze z alfabetem gotyckim i łacińskim, wydane w 1880 roku i 1910, kieszonkowy śpiewnik polski, a także dwa unikalne egzemplarze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z XIX wieku, jeden drukowany w Lipsku , a drugi we Lwowie.

Wystawy stałe

Ekspozycja główna w 2010 r. zawierała grupy związane z następującą tematyką:

  • Szkoła sprzed lat - przybliżająca szkołę z okresu zaboru pruskiego i dwudziestolecia międzywojennego;
  • Losy nauczycieli bydgoskich w latach 1939-1945 - poświęcona nauczycielom (ok. 130), którzy zginęli w masowych egzekucjach i w obozach zagłady podczas okupacji hitlerowskiej oraz tym, którzy prowadzili tajne nauczanie;
  • Szkice z dziejów oświaty – wystawa prezentująca najciekawszych wydarzenia w bydgoskiej oświacie w XX wieku;
  • Tradycje związkowe pracowników oświaty - ukazująca dokumenty i publikacje związane z działalnością związkową.

Wystawy czasowe

Tematyka wystaw czasowych związana jest historią i współczesnością oświaty w Bydgoszczy, a także nawiązuje do rocznic i jubileuszy. Muzeum prowadzi również działalność dydaktyczną, w tym lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i studentów.

Zwiedzanie

Muzeum jest czynne w poniedziałek, środę i piątek w godzinach 9.00-15.00, zaś we wtorek w godzinach 9.00-17.00. Wstęp jest bezpłatny.


Muzeum Oświaty w Bydgoszczy - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.