Muzeum Narodowe w Gdańsku - Atrakcje

0

Strony

Gdańsk, Toruńska 1
Muzeum Narodowe w Gdańsku – wielooddziałowa instytucja kultury, powstała w 1972.
Gdańsk, Toruńska 1
Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum.
Gdańsk, Św. Trójcy
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku – późnogotycka świątynia wzniesiona dla osadzonych w 1419 Franciszkanów na terenie Starego Przedmieścia (Lastadii), południowej części historycznego Gdańska. Kościół stanowi część dawnego zespołu klasztornego Braci Mniejszych, w którego skład wchodzą kaplica Św.
Gdańsk, Świętej Trójcy 4
Ulica Okopowa w Gdańsku – ważna ulica w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Dzieli się na dwie części - północną (ok. 250 m) oraz południową (ok. 560 m). Na obu odcinkach ul. Okopowa przebiega niemal południkowo. Bierze początek w pobliżu Bramy Wyżynnej.
Gdańsk, Stare Przedmieście, Żabi Kruk 2
Kościół św. Piotra i Pawła – kościół w Gdańsku, przy ulicy Żabi Kruk. Jest on historyczną farą Starego Przedmieścia. Należy do grupy największych kościołów gotyckich w Gdańsku. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych.
Wielka Synagoga w Gdańsku (niem. Große Synagoge in Danzig) – nieistniejąca obecnie, największa synagoga Gdańska, która znajdowała się w Śródmieściu przy ówczesnej Reitbahnstrasse, która obecnie nosi nazwę Wojciecha Bogusławskiego.
Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą – zabytkowabaszta w Gdańsku.
Baszta Schultza – zbudowana w średniowieczu baszta fortyfikacji Głównego Miasta w Gdańsku. Sąsiednimi basztami są Baszta Narożna i Baszta Browarna.
Gdańsk, Żabi Kruk 15
Baszta pod Zrębem, nazywana też Basztą Atutową – zabytkowabaszta znajdująca się na Starym Przedmieściu w Gdańsku.
Baszta Narożna (niem. Eckturm am Stadthof) – jedna z baszt systemu średniowiecznych fortyfikacji Gdańska, najstarsza z zachowanych. Sąsiednią basztą jest Baszta Schultza.
Ulica Toruńska (niem. Thornsche Gasse) – ulica w Gdańsku, na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście. Bierze swój początek przy skrzyżowaniu z ul. Okopową, przebiega na wschód ku Dolnemu Miastu przecinając Motławę i Nową Motławę.
Gdańsk, Ogarna 27-28
Germania Hotel – nieistniejący hotel w Gdańsku, przy ul. Ogarnej, który pierwotnie powstał (proj. Herrmann Bandt) w 1872 dla spółki Gdańskie Towarzystwo Bankowe (Danziger Bank-Verein). Budynek wyróżniał się dwoma neogotyckimi fasadami, frontową północną oraz południową od Hintergasse (ul.
Dom pod Złotą Gołębicą – zabytkowa kamienica w Gdańsku. Mieści się w Głównym Mieście przy ul. Ogarnej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. . ↑
Gdańsk, Zaroślak 18
Wieża kościoła Zbawiciela w Gdańsku – pozostałość ewangelickiego kościoła znajdująca się na gdańskim Zaroślaku, ul. Zaroślak 18.

Strony