Muzeum Jana Kasprowicza

0

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – muzeum z siedzibą w Inowrocławiu. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu inowrocławskiego.

Czytaj dalej

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – muzeum z siedzibą w Inowrocławiu. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu inowrocławskiego.

Historia

Pierwsze placówki muzealne w Inowrocławiu zostały powołane jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1927 roku z inicjatywy Akademickiego Koła Kujawian przy Uniwersytecie Poznańskim W Szymborzu otwarta została izba muzealna, poświęcona Janowi Kasprowiczowi. Jej siedzibą był prywatny domu siostry Kasprowicza, Anny Rolirad. Natomiast w 1929 roku w budynku przy ul. Dworcowej 15 otwarto Muzeum Lotniczo-Gazowe, prowadzone przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

W 1930 roku inowrocławski Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego wystąpił z inicjatywą utworzenia Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich. W 1931 roku na powołanie placówki wyraził zgodę wojewoda poznański, Roger Adam Raczyński. Opracowano statut muzeum, który przesłano do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, celem zatwierdzenia. Jednocześnie rozpoczęto gromadzenie eksponatów. Nowo utworzone muzeum miało być również placówką macierzystą dla Muzeum Lotniczo-Gazowego. Organizację placówki przerwał jednak wybuch II wojny światowej, w wyniku której utracono wiele zgromadzonych już eksponatów.

Do idei powołania muzeum powrócono po zakończeniu działań wojennych. W 1959 roku, uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Inowrocławiu utworzono Muzeum Miejskie im. Jana Kasprowicza. Jego pierwszą siedzibą były sale Teatru Miejskiego przy Pl. Klasztornym 2. Otwarcie ekspozycji miało miejsc 22 lipca 1959 roku. W 1966 roku placówkę przemianowano na Muzeum im. Jana Kasprowicza. W latach 1969-1972 działalność muzeum została zawieszona ze względu na remont budynku. Po wznowieniu działalności, w latach 1976-1980 placówka działała jako oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

W 1976 roku doprowadzono do wykupu z rąk prywatnych Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu przy ul. Wielkopolskiej 11, który stał się oddziałem muzeum. Natomiast w 1986 roku odkupiono od Zofii Skomorowskiej dawny pałac mieszczański z 1896 roku, położony przy ul. Solankowej 33. Obiekt ten, stanowiący własność muzeum od 1992 roku, stał się nową siedzibą główną muzeum. Przenoszenie zbiorów do gmachu zakończono w 2007 roku.

W 1987 roku do muzeum trafiły zbiory, dotyczące historii likwidowanej właśnie kopalni soli "Solno".

Wystawy

Aktualnie muzeum prezentuje następujące wystawy stałe:

  • "Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego",
  • "Gabinet Stanisława Szenica"
  • "Artystom Inowrocławskim Pro Memoria"
  • "Miasto na soli - historia i kultura Inowrocławia od pradziejów do 1939 roku"
  • Kopalnia Soli "Solno".

Natomiast w Domu Rodziny Jana Kasprowicza prezentowana jest wystawa poświęcona literatowi oraz ekspozycja etnograficzna.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.


Muzeum Jana Kasprowicza - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.