Muzeum Fotografii

0

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny.

Czytaj dalej

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny.

Historia

Muzeum powstało z inicjatywy inż. Ryszarda Chodyny, dyrekcji Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych „Foton” oraz władz Wyższej Szkoły Gospodarki w listopadzie 2004 r. Pierwszą siedzibą muzeum był budynek dawnej Bydgoskiej Fabryki Płyt Fotograficznych „Alfa” (protoplasty „Fotonu”) przy ul. Garbary 3. Zwiększająca się liczba eksponatów i zwiedzających była przyczyna podjęcia w 2006 r. decyzji o przeniesieniu siedziby muzeum do wyremontowanego budynku starej, XIX-wiecznej wozowni przy ul. Królowej Jadwigi 14, położonego na nabrzeżu Brdy. Przy współudziale architektów i plastyków stworzono wewnątrz interaktywną przestrzeń łączącą ekspozycję z aktywnym poznawaniem fotografii (ciemnia fotograficzna, atelier, biblioteka).

Jednostka jest częścią Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, na który oprócz Muzeum Fotografii składają się: galerie sztuki: "Nad Brdą WSG" i "Debiut", sala widowiskowa, studio nagrań i pracownia multimedialna.

Historia fotografii w Bydgoszczy

Pierwsze ujęcia fotograficzne Bydgoszczy pochodzą z lat 40. XIX wieku. Do wyróżniających się zakładów fotograficznych w mieście przełomu XIX i XX w. należały: Zakład Teodora Joppa, Basiliusa Lorenza, Paula Nawtotzkiego i Emila Wilhrama wszyscy z ul. Gdańskiej. Natomiast wśród znanych fotografów, w Bydgoszczy działali: Jan Bułhak i Piotr Wiszniewski.

W 1925 roku Marian Dziadkiewicz założył przy ul. Garbary 3 Fabrykę Płyt Fotograficznych, która przez lata rozwijała się i zmieniała nazwę: „Alfa”, „Opta” aż po Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „Foton”. Po 1945 r. był jednym z większych zakładów w Bydgoszczy, zatrudniającym w latach świetności 1500 osób. Zakład znany był z produkcji papieru fotograficznego, chemikaliów do obróbki zdjęć oraz materiałów na potrzeby radiologii. W latach 60. i 70. XX w. na kulturalnej mapie miasta dużą rolę odgrywało Bydgoskie Towarzystwo Fotograficzne, będące organizatorem licznych wystaw, plenerów, warsztatów i spotkań z artystami fotografii.

Ekspozycja

W 2009 r. muzeum posiadało 2635 eksponatów, z których większość tworzy stałą ekspozycję. Zbiory związane są z fotografią dawną i dzisiejszą. Są to przede wszystkim aparaty fotograficzne, kamery filmowe, powiększalniki, projektory, akcesoria, wyposażenie atelier, ciemni, książki i czasopisma Wszystkie eksponaty są darami od instytucji i osób prywatnych.

Najciekawsze eksponaty muzeum to: aparat fotograficzny z końca XIX w. z obiektywem firmy Rodenstock, powiększalnik drewniany z 1925 r., a wśród zdjęć - prace Jana Bułhaka i Edwarda Hartwiga.

Zbiory biblioteki obejmują roczniki pism fotograficznych: „Foto", „Fotografia" z lat 60., 70. i 80. XX w. oraz znacznie starsze, np.: „Fotograf Polski” roczniki 1926-1930, „Almanach Fotografii Wileńskiej" – 1931 r., „Polski Przegląd Fotograficzny” – 1930 r., „Almanach Fotografii Polskiej" – 1934 r. i wiele innych.

Działalność

Muzeum organizuje wernisaże fotograficzne, pokazy, kursy i warsztaty dla studentów i młodzieży szkół średnich. W 2010 r. zorganizowano Bydgoską Akademię Fotografii. Posiada atelier, ciemnię fotograficzną oraz czytelnię.

Od 2006 do 2009 r. zorganizowano 16 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prezentowane były prace znanych fotografików oraz wystawy pokonkursowe np. „Grand Press Photo 2007”.

Zwiedzanie

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18.00.


Muzeum Fotografii - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.