Muzeum Archidiecezjalne - Religia

Kościół św. Jerzego w Gnieźnie (kolegiacki) – kościół jednonawowy powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej. Obecny kościół zbudowany w XII wieku.
Gniezno, Kolegiaty 1
Telefon:  (0-61) 428-40-80
Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Gniezno, Franciszkańska 12
Telefon: 61 426 97 05
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie – zamieszkały przez braci Franciszkanów konwentualnych Prowincji Gdańskiej kościół wczesnogotycki, fundacji Przemysła II z ok. 1270, dwunawowy z wieżą z XV w., przebudowany w XVIII (odnowiony) i XX w. (regotyzowany).
Gniezno, Franciszkańska 12
Telefon: 61 424 19 27
Początki klasztoru Franciszkanów w Gnieźnie sięgają 1259 roku. Do miasta zostali sprowadzeni przez księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego i jego małżonkę bł. Jolentę, którzy byli również fundatorami klasztoru.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie - kościół w stylu gotyckim z połowy XIV wieku z wieżą z XV-XVI wieku z hełmem barokowym pokrytym blachą miedzianą w 1666 roku. Jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. W nawie sklepienia krzyżowo-żebrowe.
Kościół św. Trójcy w Gnieźnie (farny) - kościół fundowany w II poł. XII wieku, obecny z ok. 1420-1430, zbudowany za czasów księdza Mikołaja Grossmana, jednonawowy, późnogotycki; po 1613 odbudowany w stylu barokowym.
Kościół św. Piotra i Pawła w Gnieźnie – kościół późnobarokowy z 1780, mieszczący się na cmentarzu grzebalnym przy ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie, usytuowanym na wzgórzu Piotrowo, zwanym także Zajezierzem.
Gniezno, Kłeckowska 1
Cmentarz św. Piotra i Pawła – zabytkowa nekropolia Gniezna. Zajmuje obszar ok 4 ha i usytuowany jest w zachodniej części miasta w obrębie ulic: Kłeckoskiej, Powstańców Wielkopolskich i Górnej, od strony zachodniej graniczy z terenami Stada Ogierów.
Kościół Świętego Krzyża w Gnieźnie – kościół murowany (wcześniej drewniany) według projektu Elsnera w stylu neogotyckim z lat 1834 - 1836. Jednonawowy, wieża czworoboczna, nakryta stożkowatym hełmem (wcześniej sygnaturka).
Gniezno, Świętego Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się przy ulicy św. Wawrzyńca 8 w Gnieźnie, należący do dekanatu gnieźnieńskiego I w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Gniezno, Bolesława Chrobrego
Kościół NMP Królowej Polski w Gnieźnie (garnizonowy, dawniej ewangelicki) – kościół eklektyczny z I poł. XIX w. (budowę rozpoczęto w 1838 według projektu Karla Friedricha Schinkela, rozbudowany w latach 1896-1897 według projektu Wesnigka.
Gniezno, Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie – fundowany w XIII, obecny kościół z początku XV w., restaurowany po 1613, przebudowany w latach 1811-1815, wieża neobarokowa z 1900, według projektu Knothego, w bryle gotycki, trzynawowy, halowy. Kościół wraz z nieistniejącymi obecnie dwoma kościołami św.
Gniezno, Adama Mickiewicza 7a
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gnieźnie – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Mickiewicza 7A. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:00 i czwartek o godzinie 18:15.
Gniezno, Kwiatowa 7
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Gniezno II w archidiecezji gnieźnieńskiej. Proboszczem parafii jest ks. Jacek Orlik. ↑ Gniezno, par. pw. św. Maksymiliana Kolbego : Archidiecezja Gnieźnieńska
Kościół bł. Michała Kozala w Gnieźnie – neogotycki kościół wybudowany w roku 1894 i powstały według projektu Bruna (prawdopodobnie Bruno Schulza, niemieckiego architekta) jako kaplica szpitala psychiatrycznego Dziekanka, obecnie kościół katolickiej parafii pw. bł.
Gniezno, Gdańska 85
Parafia Bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie - rzymskokatolicka parafia w gnieźnieńskiej dzielnicy Winiary w dekanacie Gniezno II w archidiecezji gnieźnieńskiej. Największa parafia w dekanacie. Od 1998 do 2009 roku siedziba dekanatu, a od 2009 roku siedziba wicedziekanatu.
Gniezno, Księdza Antoniego Ludwiczaka 20
Parafia pod wezwaniem Matki Zbawiciela w Gnieźnie Kaplica parafialna mieści się na osiedlu Dalki, przy ulicy Antoniego Ludwiczaka w neorenesansowym budynku dawnego Uniwersytetu Ludowego z 1919-1920, w którym uczył się Stanisław Mikołajczyk.
Parafia św. Bogumiła w Gnieźnie – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w dekanacie Gniezno II w archidiecezji gnieźnieńskiej, obejmująca swoim zasięgiem dzielnicę Ustronie, Jankówko, Wełnicę. Proboszczem parafii był ks. Kan.
Kościół bł. Jolenty w Gnieźnie - kościół zbudowany w nowoczesnym stylu w latach 1983-2000. Zaprojektowany przez Izabelę Klimaszewską. Swoim kształtem przypomina rotundę. We wnętrzu ołtarz wykonany z granitu wykonany przez firmę kamieniarską Jerzego Klapiszewskiego z Wągrowca.
Gniezno, 28 Grudnia 12
Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie - katolicki kościół parafialny zlokalizowany w Gnieźnie przy ul. Wiosennej.