Magura - Atrakcje

0

Strony

Magura (1109 m n.p.m.) – góra w Beskidzie Śląskim, 20 minut od szczytu Klimczoka. Szczyt leży w granicach dwóch gmin – Wilkowice i Szczyrk.
Schronisko PTTK na Klimczoku (1034 m n.p.m.) – górskie schronisko turystyczne należące do PTTK. Jest to nazwa powszechnie używana, chociaż w rzeczywistości schronisko położone jest trochę poniżej szczytu Magury i od rzeczywistego szczytu Klimczoka oddzielone jest przełęczą Siodło.
Siodło pod Klimczokiem (1042 m n.p.m.) – szeroka, wysoko położona przełęcz w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, pomiędzy szczytami Magury (1109 m n.p.m.) na wschodzie i Klimczoka (1117 m n.p.m.) na zachodzie.
Klimczok, dawniej również Klimczak (1117 m n.p.m.) – szczyt górski w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przebiega przezeń granica administracyjna Bielska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta.
Schronisko na Trzech Kopcach – nieistniejące już schronisko turystyczne na szczycie Trzech Kopców w Beskidzie Śląskim.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (Sanktuarium "Na Górce") - sanktuarium maryjne usytuowane w północnej części miasta Szczyrk, na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym "Górką" (stąd inna nazwa: Sanktuarium na Górce), przy szlaku turystycznym ze Szczyrku na Klimczok.
Trzy Kopce – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1082 m n.p.m., położony ok. 750 m na południowy zachód od Klimczoka. Jest zwornikiem dla odgałęziającego się tu w kierunku północno-zachodnim pasemka Błotnego.
Chata Wuja Toma – prywatny obiekt noclegowy należący do organizacji "Grupa THF", zlokalizowany w Szczyrku na Przełęczy Karkoszczonka, na wysokości 736 m n.p.m. Nazwa obiektu nawiązuje do tytułu powieści Harriet Beecher Stowe "Chata wuja Toma".
Szyndzielnia (dawniej również Szędzielnia lub Gaciok; niem.
Przełęcz Karkoszczonka (729 m n.p.m.) - głęboka przełęcz w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, między Beskidem (860 m n.p.m.) na południu a Trzema Kopcami (1082 m n.p.m.) na północy.
Błatnia, Schronisko Szyndzielnia 8
Telefon: +4833 470 64 68
Schronisko PTTK na Szyndzielni (niem. Kamitzerplatte) (1001 m n.p.m.) – pierwsze murowane schronisko w Beskidzie Śląskim, oddane do użytku w 1897 roku. Na początku posiadało 7 pokoi noclegowych z 40 miejscami oraz rozbudowane zaplecze gastronomiczne.
Rezerwat przyrody "Stok Szyndzielni" − leśny, częściowy rezerwat przyrody w dzielnicy Wapienica w Bielsku-Białej. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z 5 maja 1953 r. (M.P. z 1953 r. Nr 107, poz. 1438), ma powierzchnię 54,96 ha.
Beskid (860 m n.p.m.) – charakterystyczny, kopcowaty szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, na południe od przełęczy Karkoszczonka. Od wierzchołka Beskidu opada w stronę Szczyrku masywne ramię, wypełniające widły Żylicy i potoku Biła.
Szczyrk, Kolorowa 1
Kościół św. Jakuba – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Szczyrku, przy ul. Beskidzkiej 107.
Przełęcz Kołowrót (770 m n.p.m.) – wyraźna przełęcz w północno-wschodnim ramieniu Szyndzielni, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego.
Przełęcz Kozia (też: Kozie Siodło, Sipa, 608 m n.p.m.) – szerokie, zalesione siodło w grzbiecie ograniczającym od północy dolinę Białki w Bystrej, w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Beskidek (830 m n.p.m.) – niewybitne wzniesienie w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w wododziale Brennicy i Żylicy, tuż na południowy zachód od szczytu Beskidu i na północny wschód od Beskidu Węgierskiego.

Strony