Lublin - Rozrywka

Zamek w Lublinie – dawny zamek królewski w Lublinie z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowany w XII wieku.
Lublin, Aleja Warszawska 96
Telefon: +48 81 5338513
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie gromadzi zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Centrum Kultury w Lublinie - jedna z największych samorządowych instytucji kulturalno-edukacyjnych Lublina. Swoją siedzibę ma w późnobarokowym kompleksie poklasztornym ss. Wizytek, zlokalizowanym w samym centrum miasta, na ul. Peowiaków 12.
Lublin, Zamkowa 1
Muzeum Lubelskie w Lublinie – należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce. Ma cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Główna siedziba muzeum i większość jego oddziałów to wysokiej klasy zabytki.
Lublin, Plac Władysława Łokietka
Brama Krakowska - XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu. Pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy.
Trybunał Koronny w Lublinie – najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego I Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego, ówcześnie szlacheckiego, na Małopolskę.
Lublin, Jezuicka 20
Teatr Stary w Lublinie – teatr impresaryjny w Lublinie otwarty w 1822 r. Początkowo mieściły się w nim lubelska scena dramatyczna i operowa, a w XX wieku także kino.
Lublin, Droga Męczenników Majdanka 67
Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.
Lublin, Stanisława Leszczyńskiego 60
Kino Kosmos – nieistniejący lubelski budynek kinowy znajdujący się w Lublinie przy ulicy Króla Leszczyńskiego 60. Przez lata był to największy i zarazem najlepszy budynek kinowy na Lubelszczyźnie.
Lublin, Narutowicza 17
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie w obecnym kształcie założony w roku 1921 jako Teatr Miejski, choć wcześniej w zajmowanym przez Teatr Osterwy budynku działały różne grupy teatralne wynajmujące lokal od prywatnej spółki. Pierwszym dyrektorem teatru został Józef Grodnicki.