Lubin - Zabytki architektury

Ratusz w Lubinie - pierwszy ratusz powstał na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo drewniany, później wielokrotnie przebudowywany. Spłonął w czasie pożaru w 1757 roku. Odbudowany w stylu barokowym w 1768 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku przebudowany.
Lubin, Mikołaja Pruzi 7
Kaplica zamkowa w Lubinie - usytuowana jest przy ul. Mikołaja Pruzi na Wzgórzu Zamkowym. Kaplica to jedyny element pozostały po średniowiecznej zabudowie zamkowej. Data w tympanonie - 1349 - określa czas budowy. W XIV w. miała 3 ołtarze.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie - usytuowany na wzgórzu nieopodal skrzyżowania ulic Stary Lubin i Chocianowskiej. Pełniący niegdyś funkcję świątyni cmentarnej kościół powstał w 1683 r. w okresie kontrreformacji związanej z przejściem Lubina we władanie Habsburgów.
Lubin, Piastowska 7
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie - usytuowany u zbiegu ulic Piastowskiej i Bolesława Chrobrego, w południowo - wschodniej części rynku. Jest to neogotycka świątynia, wybudowana na miejscu ufundowanej przez lubińskich szewców kaplicy Świętego Mikołaja z XV wieku.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubinie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Baszta Głogowska (niem. Pulverturm, Glogauer Torturm[potrzebne źródło]) – budowla gotycka z połowy XIV wieku w Lubinie usytuowana w północno-zachodniej części rynku.
Lubin, Hugona Kołłątaja 4
Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie - usytuowany przy ul. Kołłątaja w południowo - wschodniej części Rynku.
Lubin, Piastowska
Zamek w Lubinie - nieistniejąca już budowla, która wraz z innymi budowlami gospodarczymi i warownymi wznosiła się na wzgórzu zamkowym w Lubinie. Do dziś zachowała się kaplica zamkowa, mieszcząca galerię.
Mury miejskie w Lubinie – zostały zbudowane, w XIV wieku prawdopodobnie w miejscu starych wałów ziemnych wzmocnionych palisadą, które otaczając miasto spełniały funkcję obronną. Intensywna budowa murów miejskich nastąpiła w latach 1348-1358.