Las Dioblina w Kozłowej Górze - Atrakcje

4

Strony

Dioblina (niem. Teufelsmülhe) to las położony nad Brynicą, na granicy Kozłowej Góry i Wymysłowa. Nazwa używana bywała także w odniesieniu do całej okolicy lasu, a nawet w stosunku do leżącego tuż obok jeziora Świerklaniec.
Cmentarz parafialny w Kozłowej Górze powstał w 1937 roku. Z tego okresu zachował się na nim grób niemieckich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Tarnogórska 49
Telefon: 032 287-51-34
W budynku mieści się biblioteka oraz siedziba chóru "Halka".

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kozłowej Górze

Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Tarnogórska 40
Telefon: 032 287 54 76
Dawniej szkoła podstawowa nr 3. Obecnie w obiekcie mieści się przedszkole oraz szkoła podstawowa.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich 38
Telefon: 32 381-46-50
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu piekarskiego. Została erygowana 28 maja 1957 roku.
Staw Koński w Kozłowej Górze - znajduje się w południowej części miejscowości, przy ulicy Tarnogórskiej, na przeciwko Lipki (lasu), tuż za końcem pierwszych zabudowań.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich
Park w Kozłowej Górze - to pozostałość po spalonym w 1945 roku majątku Donnesmarcków.
Mały Staw Koński w Kozłowej Górze - mniejszy staw leżący w lesie Lipka na przeciwko dużego Stawu Końskiego. W zależności od roku, staw przybiera mniej lub bardziej bagienną formę, czasami zdarzało mu się także wysychać. Jego głębokość nie przekracza prawdopodobnie 1,5m.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich
Kaplica p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze (lok. Kapliczka) - murowany, niewielki kościół zbudowany w latach 1905-1907 przez mistrza murarskiego Stasia z Karbia.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Lipka to nieduży las położony w południowej części Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich, ciągnący się od ulicy Tarnogórskiej, aż do obwodnicy.
Kościół św. Józefa to jeden z najmłodszych piekarskich kościołów. Zbudowany został w miejscu rozbranej XIX-kaplicy pod tym samym wezwaniem.
Pałac w Świerklańcu - w 1876 roku niedaleko starego zamku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva – nową rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną popularnie "Małym Wersalem". Pałac zaprojektował Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III).
Pałac Kawalera (także Dom Kawalera, niem. Kavaliershaus) znajduje się w Świerklańcu przy ulicy Parkowej 30. Wybudowany został w latach 1903-1906 w stylu francuskiego neobaroku.
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu. Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.

Strony