Krzyż choleryczny - Atrakcje

0
Drewniany krzyż został posadowiony na rozstaju dróg, w miejscu, gdzie znajduje się masowa mogiła ofiar epidemii cholery z XIX wieku. Został ufundowany przez Jakuba Gołębia jako wotum za ocalenie jego rodziny od epidemii.
Cuba (596 m) – wzgórze w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się po wschodniej stronie przełęczy Widoma (535 m), która oddziela go od wschodniego grzbietu Kamionnej (801 m). Przez Widomą prowadzi droga wojewódzka nr 965.
Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej znajduje się na skrzyżowaniu dróg przy Szkole Podstawowej w Rozdzielu. Została ufundowana w 1934 roku przez Franciszka Sutora na pamiątkę stulecia dworu w Rozdzielu.
Zbudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego w 1563 roku, w stylu gotyckim, z fundacji króla Zygmunta Augusta. Istnieje również hipoteza, że pochodzi z XV wieku. Prawdopodobne jest, że część materiałów ze starego kościoła użyto przy budowie nowego.
Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu została zbudowana w latach 1958-1961 z inicjatywy pochodzącego z Kamionki Małej ks. Michała Krawczyka. Ów ksiądz chciał w ten sposób uczcić i umocnić kult Matki Bożej w okolicy.
Łopusze – nazwa obejmująca dwa szczyty w najdalej na wschód wysuniętej części Beskidu Wyspowego, który traci już tutaj swój „wyspowy” charakter i tworzy pasmo o równoleżnikowym przebiegu.
Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna – ośrodek narciarski położony w pobliżu Laskowej w Beskidzie Wyspowym na wschodnim zboczu góry Kamionnej (801 m n.p.m).
Cmentarz wojenny nr 358 – Laskowa – cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Laskowa, w gmina Laskowa, w województwie małopolskim. Należy do okręgu X (Limanowa) Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Bacówka "Nad Wilczym Rynkiem" (dawniej "U Wojtka", "Na Zadzielu") – bacówka turystyczna położona w Beskidzie Wyspowym na wschodnich stokach Kamionnej (801 m), ponad Przełęczą Widoma.
Kaplica Jezusa Miłosiernego w Rozdzielu, w przysiółku Rosochatka została wzniesiona z intencji Ireny i Józefa Pławeckich w 2007 roku na przeciw brzozowego krzyża. Drewniana, o charakterze otwartej wiaty, kryta blachą, zwieńczona krzyżem. Na ścianach bocznych po parze dużych okien.
Kościół Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej – murowana świątynia rzymskokatolicka we wsi Laskowa w powiecie limanowskim, pełniąca funkcję kościoła parafialnego parafii pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi.
Drewniany dwór państwa Laskowskich w Laskowej Dolnej – drewniany, zabytkowy dwór barokowy pochodzący z 1677 własności rodziny Laskowskich, potem biskupów obecnie Michałowskich.W dworze najcenniejsza jest stara dworska kaplica.
Górczyna (522 m) – niewielkie wzniesienie na zachodnim krańcu pasma Łopusza w Beskidzie Wyspowym, w obrębie miejscowości Żegocina i Rozdziele. Nazwa pochodzi od należącego do Żegociny osiedla Górczyna na jej północnych stokach.
Cmentarz wojenny nr 357 – Kamionka Mała – położony w miejscowości Kamionka Mała cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Jastrząbka – wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, znajdujące się w miejscowości Kamionka Mała. Jest to już na wschodnim krańcu Beskidu Wyspowego, gdzie zatraca on typowo górski charakter i występują tylko niskie wzniesienia.
Cmentarz wojenny nr 301 - Żegocina – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka, znajdujący się we wsi Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.
Murowany kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Żegocinie - kościół parafialny z 1896 roku. Należy do dekanatu Lipnica Murowana.
Cmentarz wojenny nr 302 - Żegocina – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka, znajdujący się we wsi Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.