Kościół św. Mikołaja w Głogowie - Atrakcje

0

Strony

Kościół św. Mikołaja – historyczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Głogowa.
Głogów, Staromiejska
Cerkiew Świętego Michała Archanioła w Głogowie – cerkiew greckokatolicka w Głogowie, w województwie dolnośląskim. Jest to współczesna kaplica o architekturze bizantyjskiej, wybudowana w latach 2001-2002. Wewnątrz mieści się skromny ikonostas. Świątynia mieści się przy ulicy Staromiejskiej.
Głogów, Stanisława Kutrzeby 2
Sąd Rejonowy w Głogowie został wybudowany w latach 1908-1911 według projektu zielonogórskiego architekta powiatowego Emila Friede. Oparty na sześciu ciężkich kolumnach, których podstawy usadowiono przy samej krawędzi fosy.
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie stał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek niszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433.
Głogów, Balwierska
Łódź Chrystusowa – klasycystyczny, nieistniejący już ewangelicki kościół w Głogowie.
Kościół pw. Bożego Ciała – późnobarokowy kościół znajdujący się na głogowskiej starówce, niedaleko ratusza.
Cerkiew pod wezwaniem św. Maksyma Gorlickiego w Głogowie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się przy ulicy Bolesława Krzywoustego 2.
Głogów, Hugo Kołłątaja
Synagoga w Głogowie (niem. Synagoge in Glogau) – największa synagoga głogowskiej gminy żydowskiej, znajdująca się przy obecnej ulicy Hugona Kołłątaja, dawnej Wingenstraße.
W 1253 roku książę Konrad I wydał przywilej o lokacji miasta, tym samym Głogów otrzymał nowe prawa, w tym prawo do wzniesienia murów obronnych. Miały one drewniano - ziemne umocnienia. Utrzymały się w nienaruszonej formie, do nieszczęsnego pożaru, który spalił całe miasto w roku 1291.
Głogów, Piotra Skargi 25
Głogów, Plac Jana Pawła II
Biblioteka Świętego Pielgrzyma – odsłonięty 11 listopada 2006 roku, na placu Jana Pawła II w Głogowie, pomnik papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w miejscu średniowiecznego kościoła św. Piotra.
Kościół św. Piotra – nieistniejąca już bazylika w Głogowie. Fundamenty romańskiej budowli znajdują się w odległości ok. 200 m na południe od Zamku Książąt Głogowskich. Składają się na nie fundamenty półkolistych absyd oraz prezbiterium.
Pomnik Dzieci Głogowskich – pomnik znajdujący się na pl. Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ul. Brama Brzostowska. To największy i najbardziej znany z głogowskich pomników.
Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położona w Głogowie.
Most Tolerancji - most na Odrze w Głogowie w województwie dolnośląskim łączący ulicę Brama Brzostowska przebiegającą między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich z ulicą Kamienna Droga na Ostrowie Tumskim. W roku 2005 otrzymał obecną nazwę. Wcześniej nieoficjalnie nazywano go Różowym Mostem.

Strony