Kościół św. Marii Magdaleny

0

Parafia Świętej Marii Magdaleny w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat bródnowski). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Czytaj dalej

Parafia Świętej Marii Magdaleny w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat bródnowski). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Historia

26 lutego 1930 r. ks. Stanisław Mystkowski odprawił na terenie schroniska i kuchni dla bezrobotnych na Annopolu (dzisiaj ul. Annopol 3) pierwszą Mszę Św. Od 2 marca 1930 r. kapelanem schroniska na Annopolu był ks. Tadeusz Zimiński, który w 1932 r. przebudował drewnianą szopę na kaplicę.

Parafia została erygowana 1 marca 1939 r. przez abp Stanisława Galla. W wyniku działań wojennych kaplica i budynki parafialne uległy zniszczeniu a liczba mieszkańców Annopola spadła o prawie 90 %. W związku z tym w dniu 4 kwietnia 1945 r. zawieszono działalność parafii. W miejscu parafii powstały w latach późniejszych Zakłady Mięsne "Żerań".

W 1972 r. w związku z rozbudową osiedli na Bródnie starania o odtworzenie parafii na Annopolu podjął ks. Romuald Gawlik. Dnia 25 maja 1979 r., po siedmiu latach starań, na tydzień przed I pielgrzymką Jana Pawła II do Polski, władze wydały zgodę na budowę kościoła. Dnia 22 grudnia 1979 r. wyznaczono lokalizację przy ul. Echa Leśne. Parafię reaktywował kard. Stefan Wyszyński dnia 15 grudnia 1980 r.

Budowę świątyni według planów architektów Ryszarda Trzaski i Janusza Olszewskiego rozpoczął Ks. Romuald Gawlik. Kamień węgielny (wyjęty z dawnej świątyni) poświęcił i wmurował arcybiskup Józef Glemp dnia 18 listopada 1982 r. Prace budowlane kontynuował i zakończył ks. Stanisław Rawski. Świątynię konsekrował kard. Józef Glemp dnia 9 maja 1989 r.

Kościół

Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, obłożony piaskowcem na frontonie i dwóch ścianach, kryty blachą. W dachu po lewej stronie ołtarza umieszczono duży świetlik.

Na ścianie ołtarzowej znajduje się duży krzyż, dzieło Jerzego Machaja, i postacie Matki Bożej, Św. Jana i Św. Marii Magdaleny malowane na desce. Ołtarz, ambonka i posadzka wykonane są z marmuru.

W kaplicy pojednania wisi malowany na drewnie poliptyk (pentaptyk), dzieło Elwiry Burskiej-Szubarga i Marii Niewiadomskiej. W pełni złożony poliptyk ukazuje symbole Ewangelistów. Po rozłożeniu w części centralnej widzimy Jezusa ukazującego się Św. Marii Magdalenie, a na skrzydłach sceny: Narodzenie Pańskie, Wesele w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza i Modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Po pełnym rozłożeniu skrzydła przedstawiają świętych : Św. Brata Alberta Chmielowskiego, Św. Kazimierza, Św. Stanisława BM, Św. Piotra, Św. Pawła, Św. Wojciecha BM, Św. Stanisława Kostkę, Św. Maksymiliana.

Plebania

Połączona z kościołem, zbudowana w latach 1986-1988.

Proboszczowie

  • Ks. Romuald Gawlik (1980-1983)
  • Ks. Stanisław Rawski (1983-1994)
  • Ks. Kazimierz Zoch-Chrabołowski (1994-1999)
  • Ks. Andrzej Dybek (1999-2009)
  • Ks. Wojciech Zdun (2009-)


Kościół św. Marii Magdaleny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.