Kościół św. Marcina w Bukowcu

0

Kościół Świętego Marcina w Bukowcu - zabytkowy kościół drewniany zbudowany w latach 1737-1742 w Bukowcu, ufundowany przez starostę śremskiego Karola Opalińskiego z Bnina. Ma konstrukcję zrębową, z zewnątrz oszalowaną. Od strony zachodniej posiada wieżę zakończoną cebulastym hełmem barokowym z latarnią. Wejścia do kościoła od strony południowej i zachodniej prowadzą przez podcienia. Wewnątrz znajdują się 4 barokowe ołtarze. W ołtarzach obrazy świętych: Matki Bożej, św. Apolonii, św. Wawrzyńca, św. Marcina, św. Izydora, św. Jana Nepomucena, św. Walentego i św. Kazimierza królewicza. Na uwagę zasługuje chrzcielnica, ambona i kaplica Serca Jezusowego. W kościele witraże figuralne przedstawiają sceny biblijne i życie świętych. Pionowe ornamenty w formie wężyka generalskiego na skrzyżowaniu starej i nowej części kościoła są pamiątką z okresu międzywojennego, gdy patronem świątyni był gen. Kazimierz Sosnkowski - właściciel pobliskiego Porażyna.

W latach 1923/1925 kościół został rozbudowany o poprzeczną drewnianą nawę według projektu Stefana Cybichowskiego. W 1981 powstała dzwonnica z 3 dzwonami: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Marcina i Matki Bożej, a rok później rozpoczął się trwający dwa lata remont budynku kościelnego.

Wokół kościoła oraz w dworskim parku rosną pomnikowe drzewa m.in. lipy szerokolistne, lipy srebrzyste, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły. Po bokach kamiennej groty Matki Boskiej stoją rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Jana Kalasantego z końca XIX w. Naprzeciwko świątyni zachował się dom katolicki z 1900 r.

Kościół św. Marcina w Bukowcu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.