Kościół św. Józefa - Atrakcje

0

Strony

Gdańsk, Elżbietańska 9/10
Kościół św. Józefa w Gdańsku – kościół rektorski należący do parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. Do kościoła przylega kaplica, w której przez cały dzień odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można też skorzystać z sakramentu pojednania.
Gdańsk, Elżbietańska 9/10
Ratusz Starego Miasta (niem. Altstädtisches Rathaus) – zabytkowy ratusz z końca XVI wieku w Gdańsku na Starym Mieście, usytuowany pomiędzy Wielkim Młynem a pokarmelickim kościołem św. Józefa. Jeden z najcenniejszych gdańskich zabytków.
Gdańsk, Elżbietańska 3
Dom Opatów Pelplińskich – kamienica w Gdańsku, jeden z nielicznych zachowanych zabytków Starego Miasta. Siedziba Instytutu Historii Sztuki UG.
Gdańsk, Elżbietańska
Kościół św. Elżbiety w Gdańsku – zabytkowy kościół rektorski, leżący w granicach parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. W latach 1622-1820 była to druga świątynia gdańskich kalwinistów.
Gdańsk, Podwale Grodzkie 7
Continental Hotel – nieistniejący pierwszorzędny hotel w Gdańsku, położony naprzeciwko dworca kolejowego Gdańsk Główny, a zwłaszcza budynku b. kolejowej przychodni lekarskiej.
Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza w Gdańsku Starym Mieście.
Gdańsk, Lawendowa
Synagoga w Gdańsku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Gdańsku przy ulicy Lawendowej. Synagoga została zbudowana w 1845 roku przez gminę z Winnicy. Była czynna do 1880 roku, a w 1890 roku została rozebrana. Na początku XX wieku na jej miejscu wybudowano dom mieszkalny.
Gdańsk, Wielkie Młyny 16
Wielki Młyn – zabytkowy młyn wodny na Starym Mieście w Gdańsku. Napędzany był wodami Kanału Raduni.
Gdańsk, Podwale Grodzkie 9
Hotel Scandic, dawniej Hotel Monopol, Hotel Holiday Inn – czterogwiazdkowy obiekt położony w Gdańsku naprzeciwko dworca PKP Gdańsk-Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 9. W okresie międzywojennym funkcjonował też inny hotel o tej samej nazwie - Monopol przy Hundegasse (obecnej ul. Ogarnej) 17.
Gdańsk, Targ Drzewny 12-14
Deutsches Haus (Dom Niemiecki), nieistniejący pierwszorzędny hotel w Gdańsku, położony pomiędzy Dominikswall (Wał Dominikański, obecnie Wały Jagiellońskie) a Holzmarkt (Targiem Drzewnym).
Gdańsk, Wały Jagiellońskie 1
Nowy Ratusz w Gdańsku – neorenesansowy reprezentacyjny pałacyk wzniesiony w latach 1898–1901 przy ówczesnej ulicy Elizabethwall (obecnie Wały Jagiellońskie 1), obecnie siedziba Rady Miasta Gdańska, pełniąca również funkcję reprezentacyjną – udzielane są tu śluby.
Gdańsk, Podwale Grodzkie 2
Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe.
Pomnik króla Jana III Sobieskiego – pomnik konny w Gdańsku, jeden z najstarszych pomników miasta.
Mały Młyn – zabytkowy budynek w Gdańsku.
Gdańsk, Podmłyńska
Kościół św. Katarzyny – najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227–1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W latach 1555–1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Plac im. Dariusza Kobzdeja (niem. Erdbeermarkt) – plac w Gdańsku, dawniej noszący nazwę Targ Truskawkowy.
Gdańsk, Katarzynki 1-3
Dom Trzech Kaznodziei (Dom Kaznodziejów, Dom Kaznodziei) – manierystyczna kamienica w Gdańsku. Mieści się na Starym Mieście przy ul. Katarzynki.
Baszta Jacek – zabytkowabaszta w ciągu średniowiecznych fortyfikacji Głównego Miasta w Gdańsku, zbudowana około 1400 r. Znajduje się przy ulicy Pańskiej, w pobliżu Podwala Staromiejskiego i Targu Drzewnego.

Strony