Kościół św. Barbary - Atrakcje

0

Strony

Bielsko-Biała, Mikuszowice Krakowskie, Cyprysowa
Kościół św. Barbary w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół katolicki w Bielsku-Białej, znajdujący się w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie, przy ul. Cyprysowej. Jest kościołem parafialnym (parafia św. Barbary) i należy do diecezji bielsko-żywieckiej (Dekanat Bielsko-Biała III – Wschód).
Bystra, Szczyrkowska 3
Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bystrej (Śląskiej). Należy do dekanatu Bielsko-Biała II - Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1981. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża Salwatorianie (SDS).
Brama Wilkowicka (ok. 415 m n.p.m.) – szerokie na ok. 5 km obniżenie między Beskidem Śląskim na zachodzie a Beskidem Małym na wschodzie, będące swego rodzaju rozległą przełęczą w wododziale górnej Wisły i Soły.
Bielsko-Biała, Bystrzańska 52
Pałac Zipsera w Bielsku-Białej - willa Edwarda Zipsera wybudowana 1890 roku, znajdująca się przy ul. Bystrzańskiej 52 w Bielsku-Białej, w dzielnicy Mikuszowice.
Łysa Góra – szczyt w Beskidzie Małym o wysokości 653 m n.p.m. Rozpoczyna Pasmo Magurki Wilkowickiej, z którą sąsiaduje od południowego wschodu. Od strony północnej i zachodniej jej stoki opadają ku dolinom rzek: Białej i Straconki.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Swiata w Bielsku-Białej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej, w Mikuszowicach Śląskich. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała II - Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1958. Jest prowadzona przez księży Salwatorianów.
Górna Równia (676 m n.p.m.) – szczyt w paśmie Beskidu Śląskiego. Szczyt w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Niedaleko stąd już na Kozią Górę. Fragmentarycznie pomiędzy drzewami rozciąga się ograniczony widok na inne szczyty górskie Beskidów.
Siodło pod Równią (598 m n.p.m.) – niewybitna przełączka w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przełączka znajduje się w grzbiecie ograniczającym od północy źródłowy tok Białej, pomiędzy Kozią Górą na zachodzie a Równią na wschodzie.
Równia (610 m n.p.m.) – niewysoka góra o spłaszczonym wierzchołku, całkowicie zalesiona, w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Dominuje ona od północy i zachodu nad Bystrą Śląską.
Bystra, Juliana Fałata 34
Muzeum Juliana Fałata w Bystrej, oddział Muzeum w Bielsku-Białej, mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie "Fałatówką", jest muzeum biograficzno-artystycznym. W domu tym artysta zamieszkał w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej ASP.
Bielsko-Biała, Złoty Potok 6a
Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Straconka. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała III - Wschód diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1875. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.
Schronisko turystyczne "Rogacz" (określane czasem jako chatka studencka, oficjalnie Studenckie Schronisko Turystyczne Rogacz) – prywatny obiekt położony w Beskidzie Małym, u stóp Magurki Wilkowickiej, na wysokości 828 metrów n.p.m. Prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników SST "Na Rogaczu".
Parafia pw. Chrystusa Króla w Bielsku-Białej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Leszczyny. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała III - Wschód diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1946. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.
Czupel – zalesiony szczyt we północno-zachodniej części grupy Czupla i Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym o wysokości 654 m n.p.m. Jego stoki południowe i zachodnie stoki opadają w stronę Straconki - dzielnicy Bielska-Białej.
Przegibek – zalesiony szczyt we centralnej części grupy Czupla i Magurki Wilkowickiej w Beskidzkie Małym o wysokości 685 m n.p.m. Jego stoki opadają: południowe - w stronę Przełęczy Przegibek, zachodnie - w stronę doliny potoku Straconka, zaś wschodnie - w stronę doliny potoku Ponikiewka.

Strony