Kościół cmentarny św. Walentego

0

Kościół św. Walentego w Woźnikach – zabytkowy drewniany kościół w Woźnikach, w powiecie lublinieckim, w województwie śląskim.

Zabytek znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Czytaj dalej

Kościół św. Walentego w Woźnikach – zabytkowy drewniany kościół w Woźnikach, w powiecie lublinieckim, w województwie śląskim.

Zabytek znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Historia

Kościół drewniany w Woźnikach wzmiankowany jest już w 1490 roku. W roku 1696, na miejscu wcześniejszego kościoła, wybudowano nowy, którego fundatorami byli mieszczanie z Woźnik. Po wybudowaniu przy rynku w Woźnikach nowego murowanego kościoła, drewniany kościół stał się kaplicą. W roku 1702 do kościoła dobudowano kruchtę. Po pożarze miasta w roku 1789, do roku 1813 pełnił funkcje kościoła parafialnego, potem kościoła cmentarnego. W 1901 roku Oskar Kowalewski ozdobił wnętrze kościoła dekoracją malarską o motywach ornamentalnych i figuralnych. W tym okresie również wymieniono ołtarz św. Walentego. Od 2000 roku w kościele trwają prace remontowo-konserwatorskie (remont dachu z wymianą gontów, wymiana podłogi, odnowienie polichromii i ołtarza).

Architektura i wyposażenie

Kościół orientowany, drewniany, wybudowany w konstrukcji zrębowej. Wybudowany na rzucie prostokąta zamkniętego trójbocznie, bez wyodrębnionego prezbiterium. Od strony północno-wschodniej do nawy przylega niewielka zakrystia. Po stronie zachodniej znajduje się kruchta. Po stronie zachodniej do szczytu nawy przylega smukła, ośmioboczna wieżyczka z latarnią i baniastym hełmem. Dach kościoła gontowy, dwuspadowy, przechodzący nad częścią prezbiterialną w wielospadowy. Wnętrze przekryte jest płaskim stropem. W kościele znajduje się ołtarz św. Walentego z ok. 1901 roku oraz renesansowa ambona z ciekawą dekoracją z papier- mâchè.

Otoczenie

Kościół otoczony jest cmentarzem. W sąsiedztwie kościoła znajduje się grób Józefa Lompy, znanego śląskiego poety i nauczyciela.


Kościół cmentarny św. Walentego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.